Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Do higieny uszu - preparaty, spray'e, krople

Dbałość o odpowiednią czystość małżowiny usznej to nie tylko kwestia estetyki. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do infekcji, a nawet poważnych schorzeń narządu słuchu mogących skończyć się wizytą w szpitalu. By zapobiec takim zdarzeniom warto zaopatrzyć się odpowiednie preparaty do higieny uszu.

Aktywne filtry

Środki higieny uszu o jakich nie słyszałeś!

Anatomicznie ucho dzieli się na część zewnętrzną obejmującą małżowinę uszną oraz przewód słuchowy, część środkową w której znajdują się trzy kosteczki słuchowe oraz ucho wewnętrzne zawierające właściwy narząd słuchu. Dwie ostatnie części ucha są oddzielone od ucha zewnętrznego błoną bębenkową, dlatego jedyną przestrzenią naszego narządu słuchu którą możemy czyścić jest ucho zewnętrzne. Najpopularniejszym narzędziem wykorzystywanym w higienie tego miejsca są patyczki do uszu. Są one najczęściej powlekane bawełnianym materiałem ułatwiającym zbieranie brudu.

Krople do uszu

Niestety wiele osób używa ich nieprawidłowo. Może to doprowadzić do powstania infekcji bądź też zaczopowania się ucha poprzez zwiększone wydzielanie woskowiny. Woskowina ma właściwości antybakteryjne i nawilża powierzchnię przewodu słuchowego. Jej nadmiar może być jednak szkodliwy. Pamiętajmy, że patyczki do uszu powinny służyć wyłącznie do przecierania, nie można wkładać ich zbyt głęboko do przewodu słuchowego by nie uszkodzić struktury błony bębenkowej. Ucho zatkane nadmierną ilością woskowiny można łatwo oczyścić stosując dostępne bez recepty preparaty w spray’u bądź też krople do czyszczenia uszu. Zanim jednak użyjemy preparatu warto dowiedzieć się czy jest on przystosowany do potrzeb dzieci czy też dorosłych. Informacja ta najczęściej znajduje się na opakowaniu produktu, lecz możemy także poradzić się farmaceuty. Preparaty używane do higieny uszu coraz częściej oparte są o naturalne składniki takie jak olejki eteryczne rozpuszczające woskowinę.

Spray do uszu

W ten sposób możemy pozbyć się czopu w wyniku zachodzącej reakcji chemicznej. Niektóre dostępne na rynku spray do uszu zapobiegają kumulowaniu się wody w przewodzie słuchowym co może być ważne np. dla osób ćwiczących na basenie. W przypadku powstania infekcji objawiającej się zaczerwienieniem oraz pieczeniem warto wyposażyć się w krople do uszu zwalczające proces zapalny. Dzięki obecności aktywnych substancji środki te mogą również zniwelować obrzęk powstały w wyniku trwającej odpowiedzi immunologicznej organizmu. Utrzymanie odpowiedniej higieny naszego narządu słuchu uchroni nas przed jego dysfunkcją i zapewni komfort.