Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Na alergię i katar - leki i preparaty

Katar to jeden z najczęstszych objawów alergii. Powoduje trudności z oddychaniem, podrażnia skórę nosa i źle wpływa na wizerunek. W celu zwalczenia uciążliwych symptomów alergii warto zastosować skuteczne preparaty na katar.

Aktywne filtry

Co wywołuje alergię i katar?

Najczęstszymi przyczynami występowania kataru są przeziębienie i grypa, które rozwijają się wskutek zainfekowania górnych dróg oddechowych wirusem. Ludzki układ odpornościowy podejmuje z nim walkę, co skutkuje obrzmieniem błon śluzowych i zwiększeniem produkcji wydzieliny z nosa. Katar jest także odpowiedzią organizmu na działanie alergenów, które wywołują stany zapalne podobne do przeziębienia. Ludzkie ciało uwalnia wtedy histaminę, która jest naturalnym związkiem chemicznym chroniącym przed alergenami. Niestety, powoduje też skutki uboczne, wśród których można wymienić katar sienny, kichanie i swędzenie oczu. Katar mogą wywoływać też mniej oczywiste czynniki, takie jak stres, wahania hormonów, silne zapachy, niektóre pokarmy oraz leki.

Jak leczyć alergię i katar?

Nieleczony katar może skutkować poważniejszymi dolegliwościami, takimi jak zapalenie gardła i ucha środkowego, a także zapaleniem krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc. W przypadku wystąpienia kataru lub kataru siennego wywołanego alergią warto zastosować skuteczne preparaty na katar i alergię, które przyniosą ulgę i pomogą w oczyszczeniu nosa. Jednym z najbardziej naturalnych środków na katar jest woda morska, mająca działanie przeciwbakteryjne i udrażniające. Dostępne są też preparaty w formie sprayu, tabletek i kropel o właściwościach przeciwobrzękowych i łagodzących stany zapalne. Podczas kataru warto zadbać też o wrażliwą skórę nosa, który to staje się zaczerwieniony, suchy i bolesny. W tym celu pomocne będzie stosowanie naturalnych olejków na suchy nos.