Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Nitrogliceryna

Wskazania do stosowania

Nitrogliceryna jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak dusznica bolesna (angina pectoris) oraz ostre zawały serca.

Dawkowanie

Dawkowanie nitrogliceryny zależy od wskazań lekarskich oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Lek dostępny jest w postaci tabletek, aerozolu do nosa, a także w postaci zastrzyków podskórnych lub dożylnych. W przypadku dusznicy bolesnej zwykle stosuje się tabletki o dawce 0,5-1 mg podjęzykowo co 5-10 minut, aż do ustąpienia bólu. W przypadku ostrego zawału serca, nitrogliceryna podawana jest dożylnie w dawce 5-10 mcg/min.

Przeciwskazania do stosowania

Nitrogliceryna jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na ten lek oraz u pacjentów z ciężką niedokrwistością, chorobą wątroby lub niewydolnością serca.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Nitrogliceryna może powodować spadek ciśnienia krwi, dlatego należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie krwi. Ponadto, lek ten może powodować bóle głowy oraz zawroty głowy, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Nitrogliceryna może wchodzić w interakcje z innymi lekami, takimi jak leki obniżające ciśnienie krwi, leki przeciwdepresyjne oraz leki przeciwbólowe.

Interakcje z alkoholem

Nitrogliceryna może wchodzić w interakcje z alkoholem, co może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, takich jak bóle głowy oraz zawroty głowy.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Nitrogliceryna może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn, ze względu na możliwość wystąpienia bóli głowy oraz zawrotów głowy.

Inne rodzaje interakcji

Nitrogliceryna może wchodzić w interakcje z innymi lekami, takimi jak leki przeciwnadciśnieniowe oraz leki przeciwbólowe.

Wpływ na ciążę

Nitrogliceryna jest przeciwwskazana w czasie ciąży, ze względu na możliwość wpływu na rozwój płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy nitrogliceryna przenika do mleka matki karmiącej, dlatego nie zaleca się stosowania tego leku w czasie karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Nie ma danych na temat wpływu nitrogliceryny na płodność.

Skutki uboczne

Nitrogliceryna może powodować bóle głowy, zawroty głowy, nudności oraz wymioty. W przypadku długotrwałego stosowania leku, może dojść do tolerancji na jego działanie.

Objawy przedawkowania

Objawy przedawkowania nitrogliceryny mogą obejmować spadek ciśnienia krwi, nudności, wymioty oraz bóle głowy.

Mechanizm działania

Nitrogliceryna działa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do zwiększenia przepływu krwi oraz zmniejszenia obciążenia serca.

Wchłanianie

Nitrogliceryna jest szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego oraz z błony śluzowej jamy ustnej.

Dystrybucja

Nitrogliceryna jest szybko dystrybuowana do tkanek oraz narządów, w tym do serca.

Metabolizm

Nitrogliceryna jest metabolizowana w wątrobie do aktywnych metabolitów.

Wydalanie

Nitrogliceryna oraz jej metabolity są wydalane z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Nitrogliceryna jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak dusznica bolesna oraz ostre zawały serca. Lek ten może powodować bóle głowy oraz zawroty głowy, dlatego należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów oraz obsłudze maszyn. Nitrogliceryna jest przeciwwskazana w czasie ciąży oraz karmienia piersią. Lek ten działa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do zwiększenia przepływu krwi oraz zmniejszenia obciążenia serca.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz