Na wzdęcia - leki i preparaty
Uczucie ciężkości po jedzeniu, wzdęcia i ucisk w brzuchu to przypadłości, z którymi problem mają osoby w każdym wieku. Komfort jelit i ich właściwe funkcjonowanie przywracają nie wywołujące skutków ubocznych wyroby medyczne. Zawarte w nich składniki wiążą gazy jelitowe skutecznie likwidując wzdęcia i przywracając uczucie lekkości.
Mechanizm powstawania wzdęć
Wzdęcia i gazy są ze sobą ściśle powiązane. Uczucie ciężkości i ucisk jamy brzusznej należą do najczęstszych oraz najbardziej dokuczliwych symptomów nadmiernych gazów jelitowych. Mogą im towarzyszyć również nieprzyjemne kolki i skurcze jelit. Ilość gazów w jelitach zmienia się poprzez dostawy z wdychanym powietrzem, produkcję nabłonka jelitowego oraz poprzez dyfuzję z krwi, w której występują w postaci rozpuszczonej. Najpowszechniej występują metan, wodór oraz dwutlenek węgla, ale wśród gazów możemy wyróżnić także azot, siarkowodór czy też amoniak.
Niekiedy ilość gazów w świetle jelita nadmiernie się zwiększa - wtedy pojawiają się wzdęcia. Często przyczyną mogą być zalegające masy kałowe ulegające niekontrolowanej fermentacji (tu warto zadbać także o stan mikroflory jelitowej), choroby wątroby i dróg żółciowych, niedrożność przewodu pokarmowego, zwiększone zasysanie powietrza przez usta czy choćby toczący się przewlekle stan zapalny. Niestety za wiele przypadków wzdęć odpowiada niewłaściwa codzienna dieta. Sytuacje może zaogniać także życie w pośpiechu oraz wynikające z niego nadmierne narażenie na stres.
Wzdęcia można podejrzewać na podstawie wielu symptomów. Najpowszechniejsze jest uczucie pełności objawiające się rozpieraniem. Inne objawy to skurcze brzucha, nudności oraz odbijanie. Może nam się także wydawać, że brzuch jest już pełny nawet gdy spożyjemy niewielkie ilości jedzenia. Kiedy mamy uzasadnione podejrzenia, że cierpimy na wzdęcia najlepiej udać się do lekarza, który wykona odpowiednie badania celem potwierdzenia diagnozy. Mogą to być nieinwazyjne metody obrazowe jak RTG czy USG, a także próby wykonywane z pomocą endoskopu.
Jak poradzić sobie ze wzdęciami?
W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe. Przyczyną wzdęć może być niedobór błonnika w diecie. Jego dobrym źródłem są produkty zbożowe (chleb pełnoziarnisty, nasiona, owsianka), warzywa (awokado, kukurydza) oraz owoce (jabłka czy banany). Błonnik można także zakupić jako suplement diety jako proszek, ziarna, a nawet w postaci kapsułek. W dalszej kolejności należy sobie zadać pytanie jak często spożywamy napoje gazowane - do powstawania wzdęć może prowadzić nawet gazowana woda mineralna.
Wprowadzenie do diety błonnika i wyeliminowanie napojów gazowanych, zwłaszcza słodkich oraz tłustych, ciężkostrawnych potraw to zdecydowanie krok w dobrym kierunku. Ważna jest nie tylko jakość tego co spożywamy, ale i sposób jedzenia - należy jeść i pić powoli, bez pośpiechu, aby uniknąć połykania powietrza - szacuje się bowiem, że z każdym kęsem pokarmu możemy połykać około 2 ml powietrza. Konieczna jest też odpowiednia dawka ruchu, ponieważ zapewnia on dobrą perystaltykę jelit. Mała ilość ruchu może prowadzić do zalegania resztek pokarmu w jelitach, którego fermentacja wywołuje gazy. Nie rozpoczynajmy jednak aktywności fizycznej bezpośrednio po posiłku - dajmy organizmowi czas na trawienie i wchłanianie niezbędnych substancji pokarmowych. Na koniec pomocne będzie ograniczenie stresu, który skutecznie może zaburzać pracę układu pokarmowego i sprzyjać nieprzyjemnym dolegliwościom.
Leki na wzdęcia
Leki na wzdęcia mają różną postać. Nasza apteka internetowa oferuje preparaty przeznaczone zarówno dla dzieci i dorosłych jako krople, emulsje, proszki i tabletki. Głównym zadaniem preparatów jest wspomaganie układu pokarmowego poprzez poprawę procesów trawienia i pracy jelit. Dodatkowo leki absorbują gazy jelitowe i pomagają usunąć ich nadmiar uwalniając od ucisku w brzuchu i przywracając uczucie lekkości. Suplementy diety i produkty na wzdęcia często oparte są o popularne zioła i surowce naturalnego pochodzenia.
Koper - zioło wykorzystywane nie tylko w kuchni
Wśród dostępnych produktów na wzdęcia warto zastanowić się nad wyborem suplementu, którego formuła oparta jest o obecność kopru włoskiego. Koper ma działanie przeciwskurczowe. Pomaga także pozbyć się gazów zalegających w świetle przewodu pokarmowego pobudzając ruchy perystaltyczne. Dzięki temu łagodzi najczęściej występujące dolegliwości. Mnogość preparatów na podstawie kopru włoskiego sprawia, że są one dostępne w różnych formach - mogą to być m.in. kapsułki, herbatki czy nawet krople. To zioło znane jest także pod nazwą fenkuł, a oprócz skutecznego działania jego zaletą jest także niska cena.
Simetykon - substancja czynna hamująca wzdęcia
Simetykon to substancja chemiczna będąca związkiem krzemu. Nie posiada właściwości farmakologicznych. Stosowana jest jednak w leczeniu dolegliwości pojawiających się przez zbyt duże stężenie gazów w jelitach. Dzieje się tak ponieważ simetykon wykazuje właściwości fizyczne zmniejszające napięcie powierzchniowe zalegającego powietrza. Dzięki temu jest ono łatwiej przyswajane przez nabłonek jelitowy, a jego wydalanie staje się ułatwione. Lek zawierający simetykon przyniesie ulgę niwelując wzdęcia, bóle brzucha i zapewniając poczucie lekkości. Popularne preparaty zawierające ten związek to m in Espumisan oraz Ulgix Wzdęcia dostępne jako kapsułki.
Jak widać leczenie wzdęć może przyjmować różny charakter. Kiedy zawodzą zioła warto sięgnąć po leki oparte o syntetyczne substancje czynne. Nie zawsze jednak musimy uciekać się do tabletek. Niezmiernie ważna do utrzymania prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w jelitach jest zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Dietę najlepiej odmienić rozpoczynając od eliminacji szkodliwych produktów. Pamiętajmy równocześnie o regularnej aktywności fizycznej oraz dbałości o kondycję psychiczną.