Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Brodziuszka wiechowata

Wygląd, Pochodzenie, Morfologia

Brodziuszka wiechowata (Melissa officinalis) to roślina z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie jest uprawiana na całym świecie. Roślina ta osiąga wysokość do 70 cm i ma charakterystyczny zapach cytryny. Liście są jajowate, ząbkowane i mają długość około 8 cm. Kwiaty brodziuszki wiechowatej są białe lub różowe i zebrane w kłosy.

Działanie, Właściwości, Skład

Brodziuszka wiechowata zawiera olejek eteryczny, flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki i sole mineralne. Roślina ta ma działanie uspokajające, przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwdepresyjne. Olejek eteryczny z brodziuszki wiechowatej działa również przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie.

Zastosowanie i Wskazania

Brodziuszka wiechowata jest stosowana w leczeniu nerwic, bezsenności, depresji, bólów głowy, migreny, chorób serca, nadciśnienia, chorób układu pokarmowego, a także w stanach zapalnych i infekcjach. Roślina ta jest również stosowana jako środek uspokajający i relaksujący.

Stosowanie i Dawkowanie

Brodziuszka wiechowata jest dostępna w postaci herbatki, tabletek, kapsułek, nalewki i olejku eterycznego. Zalecana dawka to 1-2 łyżeczki suszu na szklankę wrzącej wody, 2-3 razy dziennie. W przypadku tabletek i kapsułek należy stosować się do zaleceń producenta.

Interakcje z Lekami I Ziołami

Brodziuszka wiechowata może wpływać na działanie leków przeciwpadaczkowych, przeciwlękowych i nasennych. Nie należy stosować brodziuszki wiechowatej w połączeniu z tymi lekami bez konsultacji z lekarzem.

Skutki Uboczne, Przedawkowanie

Brodziuszka wiechowata jest zwykle dobrze tolerowana, ale w niektórych przypadkach może powodować bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, zawroty głowy i senność. Przedawkowanie może prowadzić do nasilenia tych objawów.

Podsumowanie

Brodziuszka wiechowata to roślina o działaniu uspokajającym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwdepresyjnym. Jest stosowana w leczeniu nerwic, bezsenności, depresji, bólów głowy, migreny, chorób serca, nadciśnienia, chorób układu pokarmowego, a także w stanach zapalnych i infekcjach. Należy stosować się do zaleceń producenta i nie łączyć brodziuszki wiechowatej z lekami przeciwpadaczkowymi, przeciwlękowymi i nasennymi bez konsultacji z lekarzem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz