Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Oskrzela

Sprawnie funkcjonujące oskrzela pozwalają dostarczyć tlen do komórek organizmu zapewniając ich prawidłową pracę. Drożne drogi oddechowe to niezaprzeczalny komfort, który doceniamy jednak najczęściej dopiero kiedy zachorujemy. Schorzenia oskrzeli występują najczęściej w okresie jesienno-zimowym stając się uciążliwym problemem.

Aktywne filtry

Odetchnij pełną piersią

Oskrzela to część dolnych dróg oddechowych połączona z gardłem poprzez tchawicę oraz krtań. Ta struktura anatomiczna rozdziela się na oskrzele zaopatrujące płuco prawe oraz analogicznie do niej oskrzele lewe. Dalsze rozgałęzienie na oskrzeliki pozwala dostarczać tlen do pęcherzyków płucnych umożliwiając wymianę gazową. Najczęstszym powodem utrudnionego przepływu powietrza przez oskrzela jest nadmierne wydzielanie śluzu np. w wyniku toczącej się reakcji zapalnej organizmu. Tego typu problemy związane z drogami oddechowymi mogą manifestować się dusznością, utrudnionym oddychaniem i dyskomfortem w klatce piersiowej. 

Syropy wykrztuśne udrażniające drogi oddechowe 

W przypadku problemów z drożnością oskrzeli warto zastosować syropy wykrztuśne dostępne bez recepty. Te najbardziej popularne zawierają ambroksol, chlorowodorek bromoheksyny czy acetylocysteinę. Syropy wykrztuśne pozwolą pozbyć się nadmiernej ilości wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych oraz zredukować stan zapalny. Preparaty o właściwościach mukolitycznych dodatkowo rozrzedzają wydzielinę nabłonka oddechowego dzięki czemu zmniejsza się jej lepkość i zdolność do przylegania. W celu usunięcia zalegającego śluzu poleca się także inhalacje za pomocą specjalnych urządzeń.