Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Wortioksetyna

Wskazania do stosowania

Wortioksetyna jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w leczeniu zaburzeń depresyjnych u dorosłych. Może być również stosowana w leczeniu zaburzeń lękowych, takich jak zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (ZOK) i fobia społeczna.

Dawkowanie

Dawkowanie wortioksetyny zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i powinno być ustalone przez lekarza. Zazwyczaj zaleca się stosowanie dawki początkowej wynoszącej 25 mg raz na dobę, a następnie zwiększenie dawki do 50 mg raz na dobę po kilku dniach. Maksymalna dawka wynosi 100 mg na dobę.

Przeciwskazania do stosowania

Wortioksetyna jest przeciwwskazana u pacjentów uczulonych na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych. Nie powinna być stosowana u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem stosowania wortioksetyny należy poinformować lekarza o wszelkich chorobach, których pacjent może być dotknięty, a także o przyjmowanych lekach. Lek ten może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, dlatego należy zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Wortioksetyna może oddziaływać z innymi lekami przeciwdepresyjnymi, lekami przeciwlękowymi, lekami przeciwbólowymi i lekami przeciwgrzybicznymi. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem stosowania wortioksetyny.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania wortioksetyny, ponieważ może to zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Wortioksetyna może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjenci powinni zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Inne rodzaje interakcji

Wortioksetyna może wpływać na stężenie innych leków w organizmie, co może prowadzić do zwiększenia lub zmniejszenia ich działania. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem stosowania wortioksetyny.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania wortioksetyny w ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne. Należy poinformować lekarza o ciąży lub planach ciąży przed rozpoczęciem stosowania wortioksetyny.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy wortioksetyna przenika do mleka matki. Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania wortioksetyny podczas karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Nie ma danych na temat wpływu wortioksetyny na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi stosowania wortioksetyny są bóle głowy, nudności, biegunka, suchość w ustach, senność, bezsenność, zmęczenie, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, drżenie, nadmierne pocenie się i zaburzenia erekcji.

Objawy przedawkowania

Objawami przedawkowania wortioksetyny mogą być nudności, wymioty, biegunka, drgawki, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, hipotonia, zaburzenia oddychania, śpiączka i zgon.

Mechanizm działania

Wortioksetyna jest lekiem przeciwdepresyjnym z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Działa poprzez zwiększenie stężenia tych neuroprzekaźników w mózgu, co prowadzi do poprawy nastroju.

Wchłanianie

Wortioksetyna jest dobrze wchłaniana po podaniu doustnym.

Dystrybucja

Wortioksetyna jest dobrze dystrybuowana w organizmie.

Metabolizm

Wortioksetyna jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Wortioksetyna jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Wortioksetyna jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w leczeniu zaburzeń depresyjnych u dorosłych. Może być również stosowana w leczeniu zaburzeń lękowych, takich jak zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (ZOK) i fobia społeczna. Lek ten może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, dlatego należy zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi. Przed rozpoczęciem stosowania wortioksetyny należy poinformować lekarza o wszelkich chorobach, których pacjent może być dotknięty, a także o przyjmowanych lekach. Najczęstszymi skutkami ubocznymi stosowania wortioksetyny są bóle głowy, nudności, biegunka, suchość w ustach, senność, bezsenność, zmęczenie, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, drżenie, nadmierne pocenie się i zaburzenia erekcji. Objawami przedawkowania wortioksetyny mogą być nudności, wymioty, biegunka, drgawki, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, hipotonia, zaburzenia oddychania, śpiączka i zgon. Wortioksetyna jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz