Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Mak lekarski

Wygląd, Pochodzenie, Morfologia

Mak lekarski, znany też jako mak opiumowy (Papaver somniferum), to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny makowatych. Pochodzi z obszarów basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie jest uprawiany na całym świecie. Mak lekarski osiąga wysokość do 1,5 metra i charakteryzuje się dużymi, okazałymi kwiatami, które mogą być różne kolory, od białego po fioletowy. Owocem maku jest torebka zawierająca dużą ilość drobnych, czarnych nasion.

Działanie, Właściwości, Skład

Mak lekarski jest źródłem wielu alkaloidów, w tym kodeiny, morfiny, papaweryny i tebainy. Te związki mają silne działanie przeciwbólowe, uspokajające, przeciwskurczowe i przeciwbiegunkowe. Morfina i kodeina są często stosowane w medycynie do leczenia silnego bólu, podczas gdy papaweryna jest używana do łagodzenia skurczów mięśni gładkich.

Zastosowanie i Wskazania

Mak lekarski jest używany w medycynie od wieków, głównie do leczenia silnego bólu i kaszlu. Jego nasiona są także jadalne i bogate w białko, tłuszcze i błonnik. Współcześnie, mimo że surowy opium jest w większości krajów nielegalny, wiele składników aktywnych z maku lekarskiego jest wykorzystywanych do produkcji leków na receptę.

Stosowanie i Dawkowanie

Stosowanie i dawkowanie preparatów z maku lekarskiego zależy od celu ich użycia i powinno zawsze odbywać się pod nadzorem lekarza, ze względu na wysokie ryzyko uzależnienia i działania niepożądane. Z tego powodu, nie zaleca się samodzielnego stosowania maku lekarskiego bez konsultacji z lekarzem.

Interakcje z Lekami I Ziołami

Mak lekarski może oddziaływać z wieloma lekami, zwłaszcza tymi wpływającymi na układ nerwowy, takimi jak leki przeciwlękowe, przeciwbólowe, przeciwdepresyjne czy leki przeciwpadaczkowe. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania maku lekarskiego w połączeniu z innymi lekami lub ziołami.

Skutki Uboczne, Przedawkowanie

Stosowanie maku lek arskiego może prowadzić do wielu skutków ubocznych, takich jak senność, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaparcia, a także depresja oddechu. W przypadku przedawkowania, mogą wystąpić poważne problemy, takie jak niewydolność oddechowa, śpiączka, a nawet śmierć. Ponadto, długotrwałe stosowanie maku lekarskiego może prowadzić do uzależnienia.

Podsumowanie

Mak lekarski to roślina o wielu zastosowaniach medycznych, ale jej stosowanie wymaga dużego rozwagi i nadzoru specjalisty. Ze względu na wysokie ryzyko skutków ubocznych i uzależnienia, nie zaleca się samodzielnego stosowania maku lekarskiego bez konsultacji z lekarzem. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania maku lekarskiego powinno być zawsze monitorowane przez specjalistę.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz