Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Tiagabina

Wskazania do stosowania

Tiagabina jest lekiem przeciwpadaczkowym stosowanym w leczeniu napadów padaczkowych u dorosłych pacjentów z padaczką częściową z wtórnym uogólnieniem.

Dawkowanie

Dawkowanie tiagabiny zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i powinno być ustalone przez lekarza. Zwykle zaleca się początkową dawkę 4 mg dwa razy dziennie, która może być stopniowo zwiększana do 32 mg dziennie w zależności od skuteczności i tolerancji leku.

Przeciwskazania do stosowania

Tiagabina jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na tiagabinę lub jakikolwiek inny składnik leku.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem stosowania tiagabiny należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach, których pacjent może cierpieć, w tym o chorobach wątroby i nerek. Tiagabina może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, dlatego należy zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Tiagabina może oddziaływać z innymi lekami przeciwpadaczkowymi, co może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach, które pacjent przyjmuje.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania tiagabiny, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Tiagabina może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, dlatego należy zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Inne rodzaje interakcji

Tiagabina może wpływać na skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych, dlatego należy skonsultować się z lekarzem w celu wyboru odpowiedniej metody antykoncepcji.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania tiagabiny w czasie ciąży, chyba że korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tiagabiny w czasie ciąży.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy tiagabina przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania tiagabiny podczas karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu tiagabiny na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi tiagabiny są zawroty głowy, nudności, bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia snu, drżenie, zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia, bóle brzucha, zaparcia, suchość w ustach, biegunka, wymioty, nadmierna potliwość, zmiany nastroju, depresja, niepokój, nadpobudliwość, trudności w koncentracji, problemy z pamięcią, problemy z równowagą, problemy z koordynacją ruchową, problemy z oddychaniem, obrzęki, bóle mięśni i stawów.

Objawy przedawkowania

Objawami przedawkowania tiagabiny mogą być senność, zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia mowy, drżenie, nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia widzenia, problemy z oddychaniem, drgawki, śpiączka.

Mechanizm działania

Tiagabina działa poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego neuroprzekaźnika GABA (kwasu gamma-aminomasłowego) w mózgu, co prowadzi do zwiększenia stężenia GABA w synapsach i zmniejszenia pobudzenia neuronalnego.

Wchłanianie

Tiagabina jest dobrze wchłaniana po podaniu doustnym.

Dystrybucja

Tiagabina jest dobrze dystrybuowana w organizmie.

Metabolizm

Tiagabina jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Tiagabina jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Tiagabina jest lekiem przeciwpadaczkowym stosowanym w leczeniu napadów padaczkowych u dorosłych pacjentów z padaczką częściową z wtórnym uogólnieniem. Lek ten może powodować wiele działań niepożądanych, dlatego należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza i zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi. Przed rozpoczęciem stosowania tiagabiny należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach, których pacjent może cierpieć, w tym o chorobach wątroby i nerek. Tiagabina może oddziaływać z innymi lekami, dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich lekach, które pacjent przyjmuje. Nie zaleca się stosowania tiagabiny w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. W przypadku przedawkowania tiagabiny należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz