Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Filtruj według

Cena

Cena

  • 26,00 zł - 27,00 zł

Witamina D (Cholekalcyferol)

Wskazania do stosowania

Witamina D, znana również jako cholekalcyferol, jest niezbędna dla zdrowia kości i zębów. Jest stosowana w leczeniu niedoboru witaminy D, osteoporozy, osteomalacji, chorób autoimmunologicznych, a także w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów.

Dawkowanie

Dawkowanie witaminy D zależy od wieku, stanu zdrowia i poziomu witaminy D w organizmie. Zwykle zaleca się 400-1000 IU dziennie dla dzieci i dorosłych, a 1000-2000 IU dziennie dla osób powyżej 70 roku życia. W przypadku niedoboru witaminy D, dawki mogą być wyższe i powinny być ustalone przez lekarza.

Przeciwskazania do stosowania

Nie zaleca się stosowania witaminy D w przypadku nadwrażliwości na cholekalcyferol lub inny składnik preparatu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Osoby z chorobami nerek, nadczynnością przytarczyc, sarkoidozą lub innymi chorobami metabolicznymi powinny stosować witaminę D pod ścisłym nadzorem lekarza.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Witamina D może wpływać na wchłanianie innych substancji, takich jak wapń, magnez i fosfor. Może również wpływać na działanie niektórych leków, takich jak leki przeciwpadaczkowe, kortykosteroidy i leki przeciwgrzybicze.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono żadnych interakcji między witaminą D a alkoholem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Witamina D nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono żadnych innych interakcji między witaminą D a innymi substancjami.

Wpływ na ciążę

Witamina D jest ważna dla zdrowia matki i dziecka w czasie ciąży. Niedobór witaminy D może prowadzić do powikłań ciążowych, takich jak przedwczesny poród i niską wagę urodzeniową dziecka. Zaleca się suplementację witaminy D w czasie ciąży.

Wpływ na laktację

Witamina D przenika do mleka matki i jest ważna dla zdrowia dziecka. Zaleca się suplementację witaminy D u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu witaminy D na płodność.

Skutki uboczne

Przyjmowanie zalecanych dawek witaminy D jest zwykle bezpieczne. Jednak przyjmowanie zbyt dużych dawek może prowadzić do hiperkalcemii, czyli zwiększonego stężenia wapnia we krwi. Objawy hiperkalcemii mogą obejmować bóle głowy, nudności, wymioty, osłabienie mięśni, a nawet uszkodzenie nerek.

Objawy przedawkowania

Objawy przedawkowania witaminy D mogą obejmować hiperkalcemię, bóle głowy, nudności, wymioty, osłabienie mięśni, a nawet uszkodzenie nerek.

Mechanizm działania

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Reguluje również poziom wapnia i fosforu we krwi oraz wpływa na wzrost i rozwój kości.

Wchłanianie

Witamina D jest wchłaniana z przewodu pokarmowego w obecności tłuszczów.

Dystrybucja

Witamina D jest transportowana przez krew do tkanek i narządów, gdzie jest magazynowana.

Metabolizm

Witamina D jest metabolizowana w wątrobie i nerkach.

Wydalanie

Witamina D jest wydalana z organizmu przez nerki.

Podsumowanie

Witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości i zębów. Jest stosowana w leczeniu niedoboru witaminy D, osteoporozy, osteomalacji, chorób autoimmunologicznych, a także w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów. Zaleca się stosowanie zalecanych dawek witaminy D, aby uniknąć skutków ubocznych. Przyjmowanie witaminy D w czasie ciąży i karmienia piersią jest ważne dla zdrowia matki i dziecka.

Aktywne filtry