Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Lanreotyd

Wskazania do stosowania

Lanreotyd jest lekiem stosowanym w leczeniu akromegalii, choroby wywołanej nadmierną produkcją hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową. Może również być stosowany w leczeniu guzów neuroendokrynnych, takich jak guzy trzustki, jelita grubego lub płuc.

Dawkowanie

Dawkowanie lanreotydu zależy od wskazań do stosowania i indywidualnych potrzeb pacjenta. Lek podawany jest w postaci zastrzyków podskórnych. Dawkowanie i częstotliwość podawania ustala lekarz.

Przeciwskazania do stosowania

Lanreotyd jest przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia lanreotydem należy poinformować lekarza o wszelkich chorobach, w tym chorobach wątroby, nerek, trzustki, cukrzycy, chorobach serca i naczyń krwionośnych, a także o przyjmowanych lekach.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Lanreotyd może wpływać na działanie innych leków, w tym na leki przeciwcukrzycowe, leki przeciwzakrzepowe i leki przeciwnadciśnieniowe. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania lanreotydu.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Lanreotyd może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn, jeśli odczuwają zawroty głowy lub osłabienie.

Inne rodzaje interakcji

Lanreotyd może wpływać na wchłanianie innych leków, w tym leków doustnych. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania lanreotydu w czasie ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne. Należy poinformować lekarza o ciąży lub planach ciąży przed rozpoczęciem leczenia.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy lanreotyd przenika do mleka matki. Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią przed rozpoczęciem leczenia.

Wpływ na płodność

Nie wiadomo, czy lanreotyd wpływa na płodność. Należy poinformować lekarza o planach ciąży przed rozpoczęciem leczenia.

Skutki uboczne

Najczęstsze skutki uboczne lanreotydu to bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, zaparcia, bóle głowy, zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie, ból w miejscu podania, reakcje alergiczne, zmiany skórne, zaburzenia miesiączkowania.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie lanreotydu może prowadzić do nasilenia skutków ubocznych. W razie podejrzenia przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Lanreotyd jest syntetycznym analogiem somatostatyny, hormonu produkowanego przez komórki D trzustki, jelita cienkiego i mózgu. Somatostatyna hamuje wydzielanie hormonu wzrostu, insuliny, glukagonu i innych hormonów. Lanreotyd działa podobnie, hamując wydzielanie hormonu wzrostu.

Wchłanianie

Lanreotyd jest wchłaniany z miejsca podania, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 1-3 godzinach.

Dystrybucja

Lanreotyd jest dystrybuowany do tkanek i narządów, w tym do przysadki mózgowej.

Metabolizm

Lanreotyd jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Lanreotyd jest wydalany głównie z kałem.

Podsumowanie

Lanreotyd jest lekiem stosowanym w leczeniu akromegalii i guzów neuroendokrynnych. Lek może wpływać na działanie innych leków i może powodować skutki uboczne, takie jak bóle brzucha, biegunka i bóle głowy. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn, jeśli odczuwają zawroty głowy lub osłabienie. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszelkich chorobach i przyjmowanych lekach.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz