Lista produktów producenta SOPHARMA

Wśród producentów operujących na polskim rynku farmaceutycznym rzadkość stanowią wytwórcy z Bułgarii a to właśnie z tego kraju pochodzi przedsiębiorstwo Sopharma Group. Działalność koncernu obejmuje rozwój, produkcję i dostawę produktów usprawniających proces leczenia dla milionów pacjentów. Model biznesowy firmy oparty jest o pionową integrację co zapewnia kompleksowe podejście do każdego ze stanowiących go ogniw.

Aktywne filtry

Sopharma - optymistyczne spojrzenie w przyszłość

Początki działalności Sopharma wywodzą się z pierwszego powstałego w Bułgarii laboratorium specjalizującego się w produkcji preparatów farmaceutycznych. Budowa gmachu produkcyjnego Kooperacyjnej Bułgarskiej Spółki Aptecznej skończyła się w 1933 roku. W 1942 roku doszło do przekształcenia spółki, która od tego czasu funkcjonowała pod nazwą Galenus. Zmiana nazwy obejmowała również przeniesienie zakładów produkcyjnych. Umożliwiło to szybszy rozwój ze względu na bardziej dogodne warunki oraz innowacyjne wówczas zaplecze technologiczne. Galenus stał się pierwszym nowoczesnym zakładem farmaceutycznym na Półwyspie Bałkańskim skutecznie konkurując ze spółkami z Niemiec czy Szwajcarii. W 1953 roku doszło do nacjonalizacji zakładów, a trzon produkcji stanowiły aspiryna oraz chinina produkowane z użyciem najwyższej jakości importowanych surowców. Nacjonalizacja pociągnęła ze sobą kolejną zmianę nazwy. Odtąd spółka nazywała się po prostu Zakładem Chemiczno-farmaceutycznym, który stał się bezpośrednim prekursorem późniejszej Sopharmy. 

W 2000 roku doszło do sprywatyzowania państwowego przedsiębiorstwa. Był to okres wzmożonego rozwoju oraz modernizacji mającej przygotować spółkę na wyzwania XXI wieku. W czasie prywatyzacji Sopharma połączyła ze sobą 6 niezależnych producentów farmaceutycznych tworząc spójny konglomerat. W roku 2005 doszło do otwarcia najbardziej nowoczesnego w Bułgarii centrum logistycznego służącego do dystrybucji produktów farmaceutycznych. Centrum oparte jest o założenia Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, a jego funkcjonowanie umożliwia sprawny eksport z zachowaniem norm bezpieczeństwa również na zagraniczne rynki. W 2010 roku Sopharma zarejestrowała swój pierwszy produkt na terenie Europy Zachodniej. Jednocześnie rozpoczęła się budowa zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Serbii oraz Bułgarii. Od 2011 roku Sopharma działa jako spółka publiczna będąc obecną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Sopharma posiada przejrzysty i rzetelny model biznesowy. Spółka podaje, że za 22,5 % przychodów odpowiada produkcja, natomiast za 77,5 % przychodów grupy odpowiada sprawna dystrybucja. W ofercie bułgarskiego producenta znajduje się 15 produktów opartych o tradycyjne formuły ziołowe oraz 210 różnych leków generycznych. Jako nowoczesna spółka Sopharma dba o zrównoważony rozwój. Firma zdaje sobie sprawę także ze swojej roli społecznej. Misją przedsiębiorstwa niezmiennie pozostaje innowacyjne podejście do doświadczenia z opieką zdrowotną oraz niedrogiego leczenia. W DNA firmy wpisany jest również nieustanny rozwój - Sopharma obecna jest na 45 rynkach całego świata, a najważniejsze z nich to Bułgaria, Rosja, Ukraina, Kazachstan i Polska. Przedsiębiorstwo opierając się o plany strategiczne planuje dalszą ekspansję dystrybucyjną w regionie.