Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Fenylobutazon

Wskazania do stosowania

Fenylobutazon jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, który stosuje się w leczeniu chorób reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenie stawów kręgosłupa oraz bóle mięśniowo-szkieletowe.

Dawkowanie

Dawkowanie fenylobutazonu zależy od wieku pacjenta, ciężkości choroby oraz innych czynników. Zazwyczaj zaleca się stosowanie 200-400 mg na dobę, podzielone na 2-3 dawki. Maksymalna dawka dobowa to 800 mg.

Przeciwskazania do stosowania

Fenylobutazon jest przeciwwskazany u pacjentów z chorobami nerek, wątroby, serca, chorobami krwi oraz w przypadku nadwrażliwości na fenylobutazon lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nie należy stosować fenylobutazonu u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Fenylobutazon może powodować uszkodzenie nerek, wątroby oraz układu krążenia. Pacjenci z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą oraz chorobami nerek i wątroby powinni stosować fenylobutazon pod ścisłym nadzorem lekarza.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Fenylobutazon może wchodzić w interakcje z innymi lekami, takimi jak antybiotyki, leki przeciwbólowe, leki przeciwzakrzepowe oraz leki przeciwpadaczkowe. Przed rozpoczęciem stosowania fenylobutazonu należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Interakcje z alkoholem

Stosowanie alkoholu podczas leczenia fenylobutazonem może zwiększać ryzyko działań niepożądanych, takich jak uszkodzenie wątroby i nerek oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Fenylobutazon może powodować senność, zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn podczas leczenia fenylobutazonem.

Inne rodzaje interakcji

Fenylobutazon może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, takich jak badania czynności nerek i wątroby oraz badania krwi.

Wpływ na ciążę

Fenylobutazon jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu oraz przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu.

Wpływ na laktację

Fenylobutazon przenika do mleka matki i może powodować działania niepożądane u niemowląt. Kobiety karmiące piersią nie powinny stosować fenylobutazonu.

Wpływ na płodność

Fenylobutazon może wpływać na płodność u mężczyzn i kobiet. Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia fenylobutazonem.

Skutki uboczne

Fenylobutazon może powodować działania niepożądane, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia, uszkodzenie nerek i wątroby oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.

Objawy przedawkowania

Objawy przedawkowania fenylobutazonu mogą obejmować nudności, wymioty, bóle brzucha, zaburzenia widzenia, senność oraz uszkodzenie nerek i wątroby.

Mechanizm działania

Fenylobutazon działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn.

Wchłanianie

Fenylobutazon jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Fenylobutazon dystrybuuje się do tkanek i płynów ustrojowych.

Metabolizm

Fenylobutazon jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Fenylobutazon jest wydalany z moczem.

Podsumowanie

Fenylobutazon jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu chorób reumatycznych. Stosowanie fenylobutazonu może powodować działania niepożądane, takie jak uszkodzenie nerek i wątroby oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Pacjenci powinni stosować fenylobutazon pod ścisłym nadzorem lekarza oraz unikać prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn podczas leczenia. Fenylobutazon jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przed rozpoczęciem stosowania fenylobutazonu należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz