Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Uspokajające - leki, preparaty

Napięcie i stres jest obecnie dla wielu ludzi codziennym towarzyszem. Warto jednak mu przeciwdziałać, gdyż może wywołać wiele groźnych dla zdrowia skutków ubocznych. Preparaty uspokajające w łagodny sposób wpływają na organizm, pozwalając, aby układ nerwowy działał prawidłowo.

Aktywne filtry

Przewlekły stres jest obecnie codziennym towarzyszem dla wielu ludzi wpływając na pogorszenie komfortu i jakości życia.  Sprzyjają temu dzisiejsze czasy, kiedy wszystko chcemy załatwić szybko i perfekcyjnie, a nasz umysł z każdej strony atakowany jest bodźcami różnego pochodzenia. Długotrwale utrzymujące się podwyższone napięcie nerwowe może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.  Warto zatem mu przeciwdziałać. Leki o właściwościach uspokajających w łagodny sposób wpływają na organizm, wyciszając go oraz pozwalając, aby układ nerwowy działał prawidłowo.

Stres niszczy zdrowie powoli

Problemy natury psychicznej niestety potrafią się bardzo dobrze kamuflować przez długi czas nie dając oczywistych objawów. Przewlekłe stany napięcia oraz sytuacje generujące stres modyfikują m in równowagę hormonalną naszego układu nerwowego zaburzając prawidłowe stężenia neuroprzekaźników jak dopamina i serotonina. Może to utrudniać sen, zmniejszać motywację oraz wywoływać uczucie niepokoju. Podwyższone napięcie nerwowe indukuje także rozdrażnienie utrudniające relacje z bliskimi, a to właśnie ich wsparcia potrzebujemy w chorobie. Oprócz zmian w układzie nerwowym stres może powodować także powstanie objawów fizycznych, a najczęstsze z nich to podwyższone ciśnienie krwi, przyspieszony rytm serca, zaburzenia pracy układu pokarmowego, zmniejszone libido oraz ucisk w klatce piersiowej . W stanach takich może dojść także do aktywacji chorób autoimmunologicznych atakujących tkanki naszego ciała. Mowa tu np. o atopowym zapaleniu skóry. Od nadmiaru stresu zmniejsza się także nasza odporność - łatwiej zachorować nawet na zwykłe przeziębienie.

Jak skutecznie radzić sobie ze stresem? Niestety nie ma na to uniwersalnej recepty, szczególnie że na początku informacje wysyłane nam przez organizm są bardzo subtelne. Powinniśmy spróbować zaobserwować w jakich sytuacjach dochodzi do stanów podwyższonego napięcia nerwowego oraz próbować im przeciwdziałać. Dobrym pomysłem jest aktywność fizyczna oraz kontakt ze środowiskiem naturalnym, który ukoi ciążące na nas nerwy. Ważna jest też rozmowa z rodziną i możliwość podzielenia się trudnościami. Coraz popularniejsza staje się także medytacja pozwalająca uzyskać uspokojenie oraz nauka kontrolowanego oddechu. Często jednak problemy są na tyle złożone, że należy udać się z wizytą do specjalisty, który przedstawi nam dostępne metody terapii oraz przypisze odpowiednie leki.

Wybór preparatów uspokajających na nerwy

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety wspomagających funkcjonowanie układu nerwowego. Dostępne są one w różnych postaciach jak syrop, tabletki czy kapsułki co ułatwia systematyczne stosowanie. Przed zakupem w aptece warto jednak rozeznać się w jaki sposób działają. Leki uspokajające bez recepty można podzielić na ziołowe, oraz zawierające cenne minerały. Zioła są coraz częściej stosowane w terapii wszelakich schorzeń, a wiele z ich właściwości leczniczych odkrywamy na nowo:

Melisa - synonim zioła na nerwy?

Melisa lekarska jest chyba najlepiej znanym ziołem stosowanym na uspokojenie. Zawiera cenne olejki eteryczne i jest wykorzystywana w medycynie naturalnej od wielu wieków. Jej właściwości wykorzystuje się w leczeniu bezsenności, niepokoju, depresji oraz gdy dopadają nas stany lękowe. Dzięki swojemu działaniu rozkurczającemu na mięśnie gładkie poprawia także funkcjonowanie przewodu pokarmowego zmniejszając wzdęcia oraz gazy. Melisa to tani i skuteczny sposób na ukojenie nerwów. Leki na uspokojenie zawierające melisę dostępne są w różnych postaciach m in jako płyn(napar, herbatka), kapsułki, krople czy też tabletki.

Wyciąg z szyszek chmielu na spokojny sen

Szyszki chmielu to ceniony surowiec roślinny, o który oparte jest wiele leków oraz suplementów stosowanych w przypadku niepokoju i problemów z ciągłością snu w tym wypadku nie chodzi jednak o piwo. Co ciekawe może być stosowany również jako zewnętrzne okłady na zapalenie korzonków nerwowych czy przy trudno gojących się ranach. Tabletki uspokajające zawierające chmiel zwyczajny działają dzięki flawonoidom zawartym w jego szyszkach. Kapsułki czy tabletki oparte o chmiel są jednymi z najpopularniejszych produktów w leczeniu nadmiernego stresu, wzmożonego napięcia oraz bezsenności. Ta roślina nie tylko przyspieszy proces zasypiania, ale także pogłębi sen.

Magnez i witaminy z grupy B

Magnez jest jednym z najistotniejszych pierwiastków w naszym organizmie. Nic dziwnego - nie tylko bierze udział w wielu ważnych procesach metabolicznych, ale jest także elementem strukturalnej budowy niektórych tkanek jak kości. Warunkuje także optymalne funkcjonowanie mózgu i systemu nerwowego - często uważa się go za uniwersalny lek na wiele schorzeń. Nic dziwnego, że suplementy i leki bez recepty zawierające magnez są tak popularne. O prawidłowy poziom tego pierwiastka w organizmie powinny zadbać szczególnie osoby regularnie uprawiające sport oraz spożywające alkohol. Na jego obniżony poziom mogą mieć wpływ także niektóre leki jak środki diuretyczne. Tabletki zawierające magnez często dostępne są jako produkty złożone zawierające także witaminę B6. Ta witamina, zwana również pirydoksyną poprawia wchłanialność magnezu w świetle przewodu pokarmowego zwiększając także skuteczność działania tychże preparatów.

Lek formie tabletek, naparu czy kapsułek

Tabletki uspokajające o łagodnym działaniu są więc najczęściej oferowane jako produkty ziołowe, witaminowe bądź też minerałowe. Oprócz melisy i chmielu inne sprawdzone wyciągi z ziół tonujące nastrój i pozwalające się zrelaksować to kozłek lekarski znany jako valeriana, arcydzięgiel czy różeniec górski. Od lat wykorzystywane są one w ziołolecznictwie i wspomaganiu organizmu w stanach podwyższonego stresu.  Podejmując decyzję o zakupie leków uspokajających możemy nie także wybrać naszą ulubioną formę - krople, syropy, płyn czy tabletki - możliwości pozyskiwania surowców roślinnych pozwalają na wykorzystywanie różnych technik produkcji leków nie tracąc przy tym cennych właściwości ziół. Co ważne niektóre leki uspokajające bez recepty oparte o zioła mogą być również stosowane przez dzieci by ułatwić zasypianie. Postać tabletek i kapsułek umożliwia szybkie zażycie w każdej sytuacji, łagodne zioła w saszetkach do zaparzania pomagają w uzyskaniu dodatkowej chwili na odpoczynek i wypicie naparu.

Leki uspokajające i wspomaganie organizmu

Suplementy diety stosowane jako preparaty uspokajające nie mogą zastąpić prawidłowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Warto, by wspomóc działanie, jakie mają leki uspokajające bez recepty, częściej stosować techniki relaksacyjne czy wyciszające organizm. Aby skutecznie się uspokoić i zniwelować stres, powinno się spróbować zmienić nastawienie do sytuacji obciążających nasz umysł. Suplementy diety na uspokojenie w połączeniu ze zdrową, zróżnicowaną dietą bogatą w witaminy i składniki mineralne pozwolą zniwelować zdenerwowanie, stres i napięcie. Całościowe działanie uzupełnione preparatami uspokajającymi pomoże także zmniejszyć nerwowe reakcje na różne sytuacje w przyszłości.