Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Preparaty i leki przeciwbólowe

Nagły ból może zaskoczyć Cię niespodziewanie uniemożliwiając pracę bądź wypoczynek. Również przewlekłe bóle o mniejszym nasileniu mogą skutecznie pogorszyć komfort życia. W takim wypadku nie warto zwlekać i sięgnąć po jeden ze sprawdzonych preparatów przeciwbólowych. Mnogość oferowanych substancji i ich form sprawia, że skutecznie sprawdzą się w leczeniu bólu różnego pochodzenia nadając się również do działania miejscowego.

Aktywne filtry

Niesteroidowe leki przeciwzapalne w leczeniu bólu

Niesteroidowe leki przeciwzapalne to substancje zaliczane do grupy popularnych NLPZ-ów. Mają one poczwórne działanie: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwagregacyjne. Dzięki temu skutecznie redukują ból, ale również pozwalają uporać się z innymi uciążliwymi symptomami przeziębienia i grypy jak zaczerwienienie i obrzęk śluzówek oraz gorączka. Leki NLPZ hamują aktywność enzymu cyklooksygenazy dzięki czemu zmniejszają syntezę prostaglandyn o działaniu prozapalnym.

Najbardziej popularnym lekiem z tej grupy jest kwas acetylosalicylowy, a więc popularna aspiryna. Jej szerokie zastosowanie nie ogranicza się jedynie do leczenia bólu - ASA znajduje swoje zastosowanie także w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Kolejny lek z tej grupy to Ibuprofen zawarty m.in. w lekach Ibuprom czy Nurofen. Szeroki wybór niesteroidowych leków przeciwzapalnych obejmuje także Ketoprofen, Diklofenak czy Meloksykam. Dostępne są one nie tylko jako tabletki o działaniu ogólnoustrojowym, ale również jako maści czy kremy nadające się do aplikacji miejscowej w przebiegu chorób zwyrodnieniowych czy urazów. 

Nieopioidowe leki przeciwbólowe 

Nieopioidowe leki przeciwbólowe w przeciwieństwie do NLPZ-ów nie wykazują działania przeciwzapalnego. Dzięki temu polecane są również osobom borykającym się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Charakteryzują się jednak silniejszym działaniem przeciwgorączkowym niż przeciwbólowym. Najbardziej popularna substancja z tej grupy to Paracetamol będący głównym składnikiem leków jak Apap, AntyGrypin czy Panadol. Preparaty oparte o paracetamol dobrze sprawdzą się jako lek przeciwgorączkowy czy przeciwbólowy w bólu ostrym i przewlekłym. Należy jednak pamiętać o tym by nie łączyć go z alkoholem gdyż może mieć to szkodliwy wpływ na wątrobę. Inny lek z grupy nieopioidów to Metamizol zawarty w popularnej Pyralginie. Zalecany jest jednak w terapii bólów ostrych, a nie przewlekłych.