Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

AZS - atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest powszechną chorobą, która charakteryzuje się nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak swędzenie czy pieczenie skóry. W złagodzeniu objawów mogą pomóc odpowiednio dobrane kosmetyki.

Aktywne filtry

Mediderm, krem, 1 kg, Farmina

52,00 zł

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, która charakteryzuje się okresami remisji i zaostrzeń. Po kontakcie z małą dawką alergenu, pojawia się uporczywy świąd i charakterystyczne zmiany na skórze. Czerwone wykwity uwidaczniają się najczęściej na zgięciach stawowych, skórze głowy i twarzy, co bywa przyczyną dużego dyskomfortu u chorych. Choroba ta dotyczy przede wszystkim dzieci, gdyż pierwsze symptomy ujawniają się w większości przed ukończeniem 5. roku życia. W przypadku atopowego zapalenia skóry u niemowlaków i dzieci, szczególnie ważna jest staranna pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry, gdyż rozdrapane zmiany często ulegają nadkażeniu bakteryjnemu. Niestety, atopowe zapalenie skóry leczy się jedynie objawowo, łagodząc dokuczliwe zmiany.

Rola pielęgnacji w atopowym zapaleniu skóry

Stan zapalny skóry zwiększa się pod wpływem pozornie nieszkodliwych czynników, takich jak: zmiana temperatury, stres czy noszenie wełnianych ubrań, dlatego ważna jest intensywna pielęgnacja. Odpowiednio dobrane kosmetyki pozwolą nawilżyć i natłuścić skórę oraz ukoić jej świąd. Specjalistyczne mleczka, kremy oraz emolienty silnie regenerują naskórek, a jednocześnie tworzą warstwę lipidową na jego powierzchni, chroniąc skórę przed utratą wody. Regularne stosowanie tych kosmetyków wspomaga redukcję podrażnień i dokuczliwych stanów zapalnych. Częstym powodem zaostrzenia objawów jest używanie zwykłego mydła, więc delikatne olejki i żele do kąpieli będą dobrą alternatywą. W przypadku atopowego zapalenia skóry głowy, warto zainteresować się specjalnymi szamponami, które dokładnie oczyszczają, a jednocześnie pielęgnują podrażnioną skórę.