Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Na żołądek - leki i preparaty

Preparaty na żołądek powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce. Pomagają uporać się z nadkwaśnością i refluksem, ułatwiają trawienie, zwalczają uczucie pełności i wzdęcia. Dodatkową zaletą tych środków jest ochrona żołądka.

Aktywne filtry

Preparaty i suplementy na żołądek powinny być częścią każdej domowej apteczki. Pomagają uporać się z nadkwaśnością i refluksem, ułatwiają trawienie, zwalczają niestrawność, uczucie pełności i wzdęcia. Dodatkową zaletą tych środków jest ochrona żołądka pozwalająca zrekompensować pewne niedoskonałości naszej codziennej diety.

Budowa i funkcje żołądka

Żołądek to jedna z najistotniejszych części ludzkiego układu pokarmowego. Anatomicznie znajduje się w obrębie kręgosłupa piersiowego oraz lędźwiowego. Jego główne zadanie stanowi trawienie treści znajdującej się w jego świetle. Najefektywniej procesom rozkładu przez żołądek podlegają związki białkowe. Początkowemu trawieniu podlegają tam też tłuszcze. Jest to możliwe dzięki silnie kwaśnemu środowisku wewnątrz żołądka warunkowanemu przez obecność kwasu solnego (HCl). Kwas ten, wydzielany przez komórki okładzinowe pełni nie tylko funkcje lityczne, ale wpływa także na uaktywnianie licznych enzymów trawiennych (pepsynogen w postaci aktywnej pepsyny). Oprócz tego wyjątkowo niskie pH warunkowane przez kwas chroni organizm przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Ściana ludzkiego żołądka histologicznie zbudowana jest z czterech warstw (poczynając od środka): błony śluzowej, podśluzowej, błony mięśniowej oraz surowiczej. Oprócz funkcji trawiennych i wyjaławiających żołądek bierze także udział w wydzielaniu licznych hormonów wpływających na różne czynności organizmu. Dobrze rozwinięta warstwa mięśni gładkich złożona jest z trzech warstw włókien układających się okrężnie, podłużnie oraz skośnie. Pozwala to na silne skurcze niezbędne do przesuwania treści pokarmowej do dalszych części żołądka i jelit. Żołądek człowieka należy do narządów, których funkcjonowanie kontroluje autonomiczny układ nerwowy dzięki jego unerwieniu przez nerw błędny oraz sploty.

Ból żołądka to jeden z powszechnych objawów

Przez żołądek każdego dnia przechodzi znaczna ilość dostarczanych pokarmów, płynów, a także leków. Narząd ten szczególnie narażony jest na skutki niezdrowej, niezbilansowanej diety. Do produktów niezalecanych w przypadku występowania chorób żołądka należą substancje zwiększające wydzielanie kwasów zawarte w takich produktach jak cytrusy, herbata oraz kawa, alkohole, czy pikantne potrawy. Dietetycy zalecają także powolne spożywanie posiłków. Ich elementem powinno być dokładne przeżuwanie oraz spożywanie małych kęsów. Nadkwasota żołądka może bowiem powodować ból żołądka, wzdęcia, nudności wymioty oraz przyczyniać się do refluksu, którego charakterystycznym objawem jest zgaga (uczucie pieczenia zlokalizowane w nadbrzuszu). W jej patogenezie często ma udział także nadmierny stres, który jest czynnikiem potęgującym liczne choroby dotykające układ pokarmowy.

Domowe sposoby na ból żołądka

W opozycji do produktów niezalecanych w trakcie nadkwasoty stoją te przyczyniające się do zmniejszenia wydzielania kwasów. Szczególnie zalecane są produkty pochodzenia zbożowego, nabiał (mleko i naturalne jogurty), chude mięso i ryby oraz regularnie spożywane warzywa i owoce. Ważna jest technika gotowania - powinniśmy zapomnieć o smażeniu, szczególnie w głębokim tłuszczu. Zamiast tego warto pomyśleć o gotowaniu na parze. Zoptymalizowany styl życia pozwoli nam nie tylko zlikwidować ból żołądka, ale również zapobiec ujawnieniu się dolegliwości ze strony innych części układu pokarmowego: jelit, wątroby czy trzustki. Należy zatem niezwłocznie odstawić palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu. Kluczowa jest także kondycja fizyczna oraz regularna aktywność. W łagodzeniu dolegliwości pomocne może być też przyjmowanie odpowiedniej postawy po spożytym posiłku (unikanie pozycji leżącej, która utrudnia ruch pokarmu w układzie trawiennym).

Jak określić przyczyny bólu brzucha?

Ból żołądka często trudno zróżnicować z bólem brzucha. Jest to niestety dość niespecyficzny objaw, który może być odczuwany przez chorego subiektywnie. Warto zastanowić się jaki charakter przyjmuje ból brzucha - czy jest dobrze zlokalizowany (np. w nadbrzuszu), czy jest to ból ostry czy przewlekły, czy na jego wpływ ma spożywanie konkretnego produktu, czy objawy odczuwamy w trakcie posiłku czy też po jego zakończeniu. Niekiedy wśród przyczyn możemy wyróżnić przyjmowane leki - powszechnie stosowane w leczeniu bólu niesteroidowe leki przeciwzapalne przyczyniają się do uszkodzenia błony śluzowej żołądka, przy ich stosowaniu warto zatem zadbać o preparaty o działaniu protekcyjnym. Ból żołądka może dodatkowo łączyć się z innymi objawami ze strony układu pokarmowego, często należą do nich nudności, wymioty, zgaga, biegunki oraz niestrawności.

Diagnostyka obejmująca ból żołądka jest dość szeroka ze względu na liczne dolegliwości, które mogą wystąpić w obrębie jamy brzusznej. W trakcie badania lekarskiego specjalista w pierwszej kolejności ma za zadanie wykluczyć objawy wskazujące na potrzebę natychmiastowego leczenia, także chirurgicznego. Podstawowe badania laboratoryjne obejmują morfologię krwi obwodowej, stężenie elektrolitów oraz cukrów w surowicy, a także badanie moczu. Za powszechnie stosowane badanie obrazowe w przypadku, kiedy występuje ból brzucha uważa się USG. Jest to stosunkowo prosta, nieinwazyjna i szybka metoda oceny stanu żołądka. Może być przeprowadzona z użyciem endoskopu (EUS), który wprowadza się do żołądka poprzez przełyk. Takie badanie umożliwia także przeprowadzenie rozpoznania stanu trzustki, dwunastnicy oraz przełyku. Pomocniczo można wykonać także zdjęcie RTG. Do bardziej zaawansowanych metod obrazowania należą te wykorzystujące środki kontrastowe.

Skład środków na żołądek bezpieczny dla naszego zdrowia!

Warto pamiętać, że skład naturalnych preparatów przeznaczonych na dolegliwości żołądkowe jest niegroźny dla zdrowia, a sam produkt ma przede wszystkim pomóc nam w pozbyciu się nieprzyjemnych dolegliwości. Najczęściej w składzie tych preparatów znajdziemy zioła i mineralne kompleksy, które mają za zadanie ochronę i łagodzenie błony śluzowej żołądkowo-przełykowej. Zaliczamy do nich między innymi: ekstrakt z ziela karczocha, olejek mięty pieprzowej, ekstrakt z ostropestu plamistego, ziele mięty, owoc kopru włoskiego, koszyczek rumianku, wyciąg suchy z owoców cytryńca chińskiego, wyciąg suchy z czarnej rzepy. Koper włoski, mięta pieprzowa i karczoch ułatwiają trawienie oraz przyswajanie pokarmów. Karczoch wspomaga wydzielanie soków trawiennych. Cytryniec chiński wspomaga funkcjonowanie komórek wątroby. Składniki części produktów z naszej oferty pochodzą z upraw biologicznych, a same środki są bezglutenowe.

Inhibitory pompy protonowej

Inhibitory pompy protonowej (IPP) to dość poważnie brzmiąca nazwa określająca jedne z najczęściej stosowanych leków na ból żołądka. Pompy protonowe zlokalizowane w ścianie żołądka zaangażowane są w produkcję kwasu solnego (HCL). Ich nadmierna aktywność jest powiązana z nadkwasotą w środku żołądka. Inhibitory pompy protonowej to leki oparte o substancje czynne: pantoprazol bądź omeprazol. Substancje te hamują pompy w celu ograniczenia produkcji kwasu solnego. IPP wskazane są w leczeniu łagodnej postaci choroby refluksowej oraz osłonowo w przypadku długotrwałego zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (zasadność ta powinna zostać oceniona przez lekarza). Leki te coraz częściej dostępne są bez recepty, a ich zalety to skuteczność działania oraz przystępna cena. Należy jednak zachować ostrożność kiedy stosujemy je przewlekle, IPP mogą bowiem maskować objawy choroby nowotworowej czy prowadzić do zmniejszenia wchłaniania witaminy B12. Inhibitory Pompy Protonowej występują właściwie jedynie jako tabletki dojelitowe.

Sposób na skurcze żołądka i kolkę jelit

W leczeniu dolegliwości dotykających żołądek i jelita od lat stosuje się preparaty zawierające butylobromek hioscyny. Lek taki wskazany jest kiedy za przyczynę bólu odpowiadają skurcze. Hioscyna należy do grupy parasympatykolityków - działa więc antagonistycznie do części przywspółczulnej autonomicznego układu nerwowego - mówiąc prościej wykazuje działanie rozkurczowe na komórki mięśni gładkich zlokalizowane w przewodzie pokarmowym, drogach żółciowych oraz układzie moczowym. Skurcze żołądka mogą być wywołane przez substancje zawarte w jedzeniu powodując ból, problemy gastryczne oraz inne uciążliwe objawy. Zwykle ich przyczyną może być niestrawność, pamiętajmy jednak, że czasem mogą być to objawy innych schorzeń. 

Siemię lniane - suplement na ból żołądka?

Siemię lniane wykorzystywane jest w medycynie od tysięcy lat pomagając radzić sobie z wieloma schorzeniami. Wśród zalet tego produktu wymienia się szczególnie jego korzystny wpływ na profil lipidowy oraz łagodzenie zaparć dotykających jelita. Siemię bogate jest w błonnik, a ten związek dostarczany w odpowiednich ilościach wspomaga prawidłowy pasaż jelitowy oraz wzmaga odczuwane uczucie wypełnienia. Nie istnieją jednak potwierdzone badania wskazujące na siemię jako lek na ból żołądka. Możemy za to rozważyć suplementowanie tego produktu kiedy chcemy dodatkowo wspomóc układ pokarmowy.

Różnorodna forma środków na żołądek i ich zastosowanie

Produkty na żołądek możemy zażywać w formie tabletek do ssania, kapsułek doustnych, syropów, kropel żołądkowych czy herbat ziołowych. Możliwości jest sporo, zależności od męczących dolegliwości, wybierz opcję najbardziej dogodną dla siebie. Tabletki do ssania świetnie radzą sobie z pieczeniem, bólem i uczuciem nadkwaśności. Sprawdzają się także jako środek profilaktyczny w sytuacjach, kiedy istnieje możliwość podrażnienia błony śluzowej żołądka. Tabletki doustne przeważnie najlepiej wspomagają trawienie, poprzez umożliwienie właściwej pracy przewodu pokarmowego i wątroby. Herbaty ziołowe na bazie mięty, kopru włoskiego i rumianku są suplementem diety, który ułatwia trawienie i wspomaga metabolizm tłuszczów, dzięki czemu chronią zdrowie wątroby.

Pamiętajmy, że bardzo często ból żołądka powodowany jest przez nasz styl życia. By zapobiec wielu chorobom warto zmienić nawyki żywieniowe. Ilości oraz jakość dostarczanego pożywienia mają wpływ na funkcjonowanie nie tylko żołądka, ale naszego całego organizmu. Starajmy się też kontrolować stres oraz nerwy, a także spędzać wolny czas aktywnie.


(4,9/5) z 3812 wszystkich ocen produktów.