Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Wszewłoga górska

Wygląd, Pochodzenie, Morfologia

Wszewłoga górska (Artemisia umbelliformis) to roślina z rodziny astrowatych, pochodząca z górskich obszarów Europy. Charakteryzuje się pędami o wysokości do 50 cm, pokrytymi szarymi, filcowatymi włoskami. Liście są pierzaste, o długości do 10 cm, złożone z wąskich, ząbkowanych listków. Kwiaty zebrane są w koszyczki, zebrane w baldachy.

Działanie, Właściwości, Skład

Wszewłoga górska zawiera olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki i inne substancje czynne. Roślina ta wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Wszewłoga górska działa również uspokajająco i przeciwbólowo.

Zastosowanie i Wskazania

Wszewłoga górska stosowana jest w leczeniu infekcji dróg moczowych, chorób skóry, chorób układu oddechowego, chorób przewodu pokarmowego oraz chorób układu nerwowego. Roślina ta wykazuje również działanie przeciw pasożytom, dlatego stosowana jest w leczeniu wszy i wszawicy.

Stosowanie i Dawkowanie

Wszewłoga górska stosowana jest w postaci naparów, wywarów, nalewek oraz kapsułek. Zalecana dawka wynosi 1-2 g suszonej rośliny na szklankę wrzącej wody, spożywanej 2-3 razy dziennie. W przypadku stosowania preparatów z tej rośliny należy stosować się do zaleceń producenta.

Interakcje z Lekami I Ziołami

Wszewłoga górska może wpływać na działanie niektórych leków, dlatego przed zastosowaniem preparatów z tej rośliny należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Skutki Uboczne, Przedawkowanie

Wszewłoga górska jest rośliną bezpieczną w stosowaniu, jednak w przypadku przedawkowania może wystąpić biegunka, nudności oraz wymioty. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów należy przerwać stosowanie preparatów z tej rośliny i skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie

Wszewłoga górska to roślina lecznicza o wielu właściwościach. Stosowana jest w leczeniu infekcji, chorób skóry, układu oddechowego, przewodu pokarmowego oraz układu nerwowego. Roślina ta wykazuje również działanie przeciw pasożytom. Wszewłoga górska jest rośliną bezpieczną w stosowaniu, jednak przed zastosowaniem preparatów z tej rośliny należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz