Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Ledipaswir

Wskazania do stosowania

Ledipaswir to lek stosowany w terapii przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV) u dorosłych. Jest często stosowany w połączeniu z innymi lekami przeciwwirusowymi.

Dawkowanie

Zwykle zaleca się przyjmowanie jednej tabletki ledipaswiru (90 mg) raz na dobę przez okres 12 tygodni. Dawkowanie może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i innych czynników.

Przeciwskazania do stosowania

Ledipaswir jest przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na ten lek lub na jakikolwiek składnik preparatu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach, suplementach diety i innych substancjach, ponieważ mogą one wpływać na skuteczność leczenia. Pacjenci z chorobami wątroby powinni być poddawani regularnym badaniom krwi i monitorowani pod kątem działań niepożądanych.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Ledipaswir może oddziaływać z innymi lekami, w tym z inhibitorami proteazy, inhibitorami CYP3A4 i substratami glikoproteiny P. Należy unikać jednoczesnego stosowania z lekami, które mogą wpływać na metabolizm ledipaswiru.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono istotnych interakcji między ledipaswirem a alkoholem. Jednak zaleca się unikanie spożywania alkoholu podczas terapii.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Nie stwierdzono wpływu ledipaswiru na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługę maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Ledipaswir może wpływać na skuteczność innych leków, w tym na leki przeciwwirusowe i leki stosowane w terapii chorób serca. Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania ledipaswiru w czasie ciąży, chyba że korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy ledipaswir przenika do mleka matki. Należy unikać stosowania leku podczas karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu ledipaswiru na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstsze działania niepożądane związane z ledipaswirem to bóle głowy, zmęczenie, nudności, biegunka i bóle mięśni. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze skutki uboczne, takie jak reakcje alergiczne, problemy z wątrobą i problemy z krwawieniem.

Objawy przedawkowania

Nie ma danych na temat objawów przedawkowania ledipaswiru.

Mechanizm działania

Ledipaswir jest inhibitorem białka NS5A wirusa HCV, które jest niezbędne do replikacji wirusa. Lek hamuje replikację wirusa i pomaga w eliminacji wirusa z organizmu.

Wchłanianie

Ledipaswir jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Ledipaswir jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Ledipaswir jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Ledipaswir jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Ledipaswir jest skutecznym lekiem stosowanym w terapii przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C. Lek może powodować działania niepożądane, dlatego należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza i monitorować stan zdrowia pacjenta.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz