Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Flutamid

Wskazania do stosowania

Flutamid jest lekiem stosowanym w leczeniu zaawansowanego raka gruczołu krokowego u mężczyzn.

Dawkowanie

Dawkowanie flutamidu zależy od wieku, wagi i stanu zdrowia pacjenta. Zwykle zaleca się przyjmowanie 3 razy dziennie po 250 mg doustnie. Lek należy przyjmować wraz z posiłkiem.

Przeciwskazania do stosowania

Flutamid jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na flutamid lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia flutamidem należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach, w tym o suplementach diety. Flutamid może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, dlatego należy poinformować personel medyczny o przyjmowaniu tego leku.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Flutamid może wpływać na metabolizm innych leków, w tym warfaryny, doustnych leków przeciwcukrzycowych i teofiliny. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem leczenia flutamidem.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas przyjmowania flutamidu, ponieważ może to zwiększać ryzyko działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Flutamid może powodować zawroty głowy i zmęczenie, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Pacjenci powinni unikać wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi i szybkiej reakcji.

Inne rodzaje interakcji

Flutamid może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, w tym na poziom glukozy we krwi i poziom enzymów wątrobowych. Należy poinformować personel medyczny o przyjmowaniu tego leku przed wykonaniem badań.

Wpływ na ciążę

Flutamid jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Lek może powodować wady rozwojowe u płodu.

Wpływ na laktację

Flutamid jest przeciwwskazany u kobiet karmiących piersią. Lek może przenikać do mleka matki i powodować szkody u dziecka.

Wpływ na płodność

Flutamid może wpłynąć na płodność u mężczyzn. Pacjenci powinni porozmawiać z lekarzem na temat możliwości zachowania płodności przed rozpoczęciem leczenia flutamidem.

Skutki uboczne

Flutamid może powodować działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty, biegunka, zmęczenie, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia erekcji, zmniejszenie libido, obrzęki kończyn, wysypki skórne i łysienie.

Objawy przedawkowania

Objawy przedawkowania flutamidu mogą obejmować nudności, wymioty, biegunkę, zmęczenie, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia erekcji, zmniejszenie libido, obrzęki kończyn, wysypki skórne i łysienie. W przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Flutamid jest lekiem przeciwnowotworowym, który działa poprzez blokowanie działania hormonów płciowych męskich, zwłaszcza testosteronu, które stymulują wzrost komórek raka gruczołu krokowego.

Wchłanianie

Flutamid jest dobrze wchłaniany po podaniu doustnym.

Dystrybucja

Flutamid jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Flutamid jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Flutamid jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Flutamid jest lekiem stosowanym w leczeniu zaawansowanego raka gruczołu krokowego u mężczyzn. Lek może powodować działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty, biegunka, zmęczenie, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia erekcji, zmniejszenie libido, obrzęki kończyn, wysypki skórne i łysienie. Pacjenci powinni unikać spożywania alkoholu podczas przyjmowania flutamidu i unikać wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi i szybkiej reakcji. Flutamid jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Pacjenci powinni porozmawiać z lekarzem na temat możliwości zachowania płodności przed rozpoczęciem leczenia flutamidem. Lek działa poprzez blokowanie działania hormonów płciowych męskich, zwłaszcza testosteronu, które stymulują wzrost komórek raka gruczołu krokowego.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz