Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Panobinostat

Wskazania do stosowania

Panobinostat jest lekiem stosowanym w leczeniu chłoniaka nieziarniczego z komórek B, u pacjentów, u których wystąpiła nawrót choroby po przynajmniej jednej linii leczenia.

Dawkowanie

Dawkowanie panobinostatu zależy od wagi pacjenta oraz stanu jego zdrowia. Lek należy przyjmować doustnie, raz na dobę, przez 3 kolejne dni w tygodniu, przez 3 tygodnie z rzędu, a następnie przerwać na 11 dni. Cykl ten powtarza się do momentu uzyskania pozytywnych efektów terapeutycznych lub do wystąpienia działań niepożądanych.

Przeciwskazania do stosowania

Panobinostat jest przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych leku. Nie należy stosować panobinostatu u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia panobinostatem należy dokładnie zbadać pacjenta pod kątem chorób serca, wątroby i nerek. Podczas leczenia należy regularnie monitorować poziom elektrolitów we krwi oraz czynność serca.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Panobinostat może wpływać na metabolizm innych leków, co może prowadzić do zwiększenia lub zmniejszenia ich stężenia we krwi. Należy unikać jednoczesnego stosowania panobinostatu z lekami, które są substratami izoenzymów CYP3A4 i CYP2D6.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania panobinostatu, ponieważ może to zwiększać ryzyko działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Panobinostat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Pacjenci powinni zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Inne rodzaje interakcji

Panobinostat może wpływać na działanie leków przeciwzakrzepowych oraz leków przeciwpadaczkowych. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Wpływ na ciążę

Panobinostat jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży. Należy stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia oraz przez 3 miesiące po jego zakończeniu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy panobinostat przenika do mleka matki. Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku.

Wpływ na płodność

Nie wiadomo, czy panobinostat wpływa na płodność. Pacjenci powinni poradzić się lekarza przed rozpoczęciem leczenia.

Skutki uboczne

Najczęstsze działania niepożądane panobinostatu to zmęczenie, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, utrata łaknienia, bóle głowy, zawroty głowy, wysypka, świąd skóry oraz zmiany w wynikach badań laboratoryjnych.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie panobinostatu może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych. W przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Panobinostat jest inhibitorem deacetylazy histonowej, co prowadzi do akumulacji acetylowanych białek histonowych. Zmiana ta wpływa na ekspresję genów, co może prowadzić do zahamowania wzrostu komórek nowotworowych.

Wchłanianie

Panobinostat jest dobrze wchłaniany po podaniu doustnym.

Dystrybucja

Panobinostat jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Panobinostat jest metabolizowany w wątrobie, głównie przez izoenzymy CYP3A4 i CYP2D6.

Wydalanie

Panobinostat jest wydalany głównie z kałem.

Podsumowanie

Panobinostat jest lekiem stosowanym w leczeniu chłoniaka nieziarniczego z komórek B. Lek może powodować działania niepożądane, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania. Przed rozpoczęciem leczenia należy dokładnie zbadać pacjenta pod kątem chorób serca, wątroby i nerek. Należy unikać jednoczesnego stosowania panobinostatu z lekami, które są substratami izoenzymów CYP3A4 i CYP2D6. Panobinostat jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Pacjenci powinni poradzić się lekarza przed rozpoczęciem leczenia. Mechanizm działania panobinostatu polega na inhibicji deacetylazy histonowej, co prowadzi do zahamowania wzrostu komórek nowotworowych. Lek jest dobrze wchłaniany i dystrybuowany w organizmie, a jego metabolizm zachodzi głównie w wątrobie. Panobinostat jest wydalany z kałem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz