Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Leki i preparaty na ból i infekcję gardła

Częstym objawem przeziębienia jest ból gardła. Może być spowodowany np. infekcją wirusową lub jak w przypadku anginy- bakteryjną. Przyczyn może być wiele, a ból może być bardzo dokuczliwy, powodując trudności w mówieniu czy też przełykaniu. Istnieje wiele sposobów, aby złagodzić ten bolesny dyskomfort. Można wówczas stosować napary z ziół do płukania gardła, tabletki do ssania, specyfiki w sprayu oraz termiczne okłady rozgrzewające. Należy dużo pić, najlepiej napary z bzu czarnego, rumianku, lipy. W naszej ofercie są również soki oraz syropy zawierające naturalne składniki.

Aktywne filtry

Tantum Verde Forte 15 ml

28,99 zł

Ból gardła, jego zaczerwienienie i obrzęk to jedne z najczęstszych symptomów chorób górnych dróg oddechowych. Mogą one być spowodowane różnymi czynnikami, a najczęstsze z nich to drobnoustroje - wirusy i bakterie. Przewlekły ból gardła może niestety skutecznie uniemożliwić codzienne funkcjonowanie, a wieczorem powodować problemy z zaśnięciem. Dlatego na rynku istnieje wiele preparatów farmaceutycznych oraz leków pozwalających uporać się z dokuczliwym bólem gardła.

Naturalne sposoby na ból gardła

Ziołolecznictwo od wielu lat zyskuje na popularności w Polsce. Po okresie zapomnienia coraz chętniej powracamy do tradycyjnych receptur wykorzystywanych przez nasze babcie oraz dziadków. W leczeniu bólu gardła wykorzystuje się te popularne: tymianek czy szałwię. By zwiększyć ich skuteczność warto przygotować płukankę. Przepływ wody przez gardło powoduje bowiem wypłukanie drobnoustrojów. Płukanka zapobiega także nadmiernemu wysuszaniu się śluzówki w przebiegu infekcji. Tymianek to roślina o właściwościach przeciwzapalnych oraz przeciwbakteryjnych. Szałwia wykazuje za to właściwości odkażające. 

Miód to kolejna z naturalnych substancji, które polecane są na ból gardła. W medycynie wykorzystywany jest już od czasów starożytności dzięki swojemu składowi bogatemu w cenne związki mineralne oraz witaminy. Miód wykazuje także właściwości antyseptyczne oraz przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników. Oprócz tego może pomóc uporać się z bólem. Miód (wielokwiatowy, lipowy, gryczany) często stanowi jeden ze składników tabletek czy pastylek na ból gardła. Możemy go też stosować w naturalnej postaci, wszystkim łasuchom na pewno można to polecać.

By skutecznie uporać się z dokuczliwym bólem gardła musimy pamiętać o dwóch obszarach terapeutycznych. Kluczowe jest zwalczenie drobnoustrojów bytujących w gardle, jednak by zapobiegać podrażnieniom środki o właściwościach antyseptycznych należy wspomóc tymi zawierającymi substancje nawilżające.

Różne formy leków na ból gardła

Preparaty na ból gardła występują zdecydowanie najczęściej jako syropy oraz tabletki do ssania. Większość wzbogacona jest o substancje poprawiające smak - dzięki temu z powodzeniem można podawać je dzieciom. Od kilku lat dostępne są także preparaty w formie sprayu do gardła. Taki sposób aplikacji umożliwia precyzyjne wprowadzenie leku na powierzchnię zajętych chorobowo tkanek.


(4,9/5) z 13605 wszystkich ocen produktów.