Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Kryzotynib

Wskazania do stosowania

Kryzotynib to lek stosowany w leczeniu zaawansowanego raka płuca z tzw. mutacją ALK (anaplastyczna limfoma kinazy tyrozynowej) lub ROS1 (receptor tyrozynowej kinazy związany z onkogenem).

Dawkowanie

Dawkowanie kryzotynibu zależy od wagi pacjenta i wynosi zazwyczaj 250 mg doustnie dwa razy dziennie. Lek należy przyjmować w odstępach 12 godzinnych, najlepiej z posiłkiem.

Przeciwskazania do stosowania

Kryzotynib jest przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na ten lek oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia kryzotynibem należy wykluczyć obecność mutacji ALK lub ROS1. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn, dlatego należy zachować ostrożność.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Kryzotynib może wpływać na metabolizm innych leków, takich jak doustne środki antykoncepcyjne, doustne leki przeciwzakrzepowe czy leki przeciwpadaczkowe. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem leczenia kryzotynibem.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas leczenia kryzotynibem, ponieważ może to zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Kryzotynib może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn. Pacjenci powinni zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Inne rodzaje interakcji

Kryzotynib może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, takich jak poziom glukozy we krwi czy poziom enzymów wątrobowych.

Wpływ na ciążę

Kryzotynib jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży. Należy unikać ciąży podczas leczenia kryzotynibem i stosować skuteczną antykoncepcję.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy kryzotynib przenika do mleka matki. Karmienie piersią należy przerwać podczas leczenia kryzotynibem.

Wpływ na płodność

Nie wiadomo, czy kryzotynib wpływa na płodność. Pacjenci powinni porozmawiać z lekarzem na temat możliwości zachowania płodności przed rozpoczęciem leczenia kryzotynibem.

Skutki uboczne

Do najczęstszych działań niepożądanych kryzotynibu należą: nudności, wymioty, biegunka, zmęczenie, obrzęki, bóle głowy, problemy z widzeniem, problemy z oddychaniem, zmiany skórne, problemy z sercem.

Objawy przedawkowania

Nie ma danych na temat objawów przedawkowania kryzotynibu. W przypadku podejrzenia przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Kryzotynib jest inhibitorem kinazy tyrozynowej, która jest odpowiedzialna za wzrost i podział komórek nowotworowych. Lek hamuje aktywność kinazy tyrozynowej ALK i ROS1, co prowadzi do zahamowania wzrostu i podziału komórek nowotworowych.

Wchłanianie

Kryzotynib jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Kryzotynib jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Kryzotynib jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Kryzotynib jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Kryzotynib jest lekiem stosowanym w leczeniu zaawansowanego raka płuca z mutacją ALK lub ROS1. Lek może powodować działania niepożądane, dlatego należy zachować ostrożność podczas leczenia. Pacjenci powinni poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem leczenia kryzotynibem. Lek działa poprzez hamowanie aktywności kinazy tyrozynowej, co prowadzi do zahamowania wzrostu i podziału komórek nowotworowych.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz