Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Na cholesterol - leki, preparaty

Wartość diagnostyczna profilu lipidowego od kilku lat zyskuje na znaczeniu. Na jego podstawie można ocenić ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia takich jak zawał czy miażdżyca naczyń. Źle zbilansowana dieta oraz brak aktywności fizycznej może być przyczyną nieprawidłowych wartości wskaźników zawartych w profilu lipidowym. Dostępne na rynku suplementy na cholesterol redukują ryzyko chorób oraz pozwalają cieszyć się komfortem życia i dobrym zdrowiem.

Aktywne filtry

Berimal Hepa 60 kaps.

85,00 zł
LipiForma Plus  30 kapsułek

34,99 zł
OEPAROL, 60 kapsułek, Adamed

27,99 zł

Kontroluj cholesterol w trosce o układ krążenia!

Cholesterol to substancja tłuszczowa stabilizująca strukturę błon komórkowych. Obecność cholesterolu w błonie zwiększa jej sztywność. Oprócz tego jest niezbędny do syntezy licznych hormonów steroidowych takich jak testosteron. W krwi wiązany jest przez lipoproteiny. Potocznie klasyfikuje się je na "dobry" oraz "zły" cholesterol czyli odpowiednio HDL oraz LDL. Odpowiednio wysokie stężenie cząsteczek HDL we krwi chroni przed powstawaniem blaszek miażdżycowych w świetle naczyń tętniczych. Odwrotnie zbyt wysokie stężenie LDL może być przyczyną powstawania zmian miażdżycowych w ich ścianach. W przypadku oderwania się blaszki miażdżycowej od pierwotnej struktury może dojść do poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak niedokrwienie serca czy udar mózgu. Szczególnie zagrożone są osoby otyłe nie prowadzące aktywności fizycznej, cierpiące na nadciśnienie oraz nie stosujące zbilansowanej diety. Niestety nie zawsze mamy czas aby zadbać o odpowiednią jakość produktów na naszym talerzu. Z pomocą przychodzą leki i preparaty pozwalające kontrolować poziom cholesterolu we krwi. Dostępne na rynku suplementy na cholesterol zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które nie mogą być naturalnie syntezowane przez nasz organizm. Należą do nich kwasy tłuszczowe z grupy omega, których regularne spożywanie podwyższa poziom HDL we krwi oraz nieznacznie obniża poziom występujących w niej trójglicerydów. Coraz większą popularnością cieszą się także preparaty zawierające produkty pochodzenia roślinnego. Modna w ostatnim czasie czarnuszka pozwala zmniejszyć poziom ‘’złego’ cholesterolu we krwi, a także utrzymać prawidłowe stężenie glukozy chroniąc tym samym przed cukrzycą. Stężenie LDL kontroluje także monakolina K, a więc naturalna substancja syntetyzowana z czerwonego ryżu. Aż 75 % cholesterolu syntetyzowane jest przez wątrobę, a jego niedobór może w konsekwencji prowadzić do poważnych ogólnoustrojowych zaburzeń hormonalnych. Dlatego warto zadbać także o ten ważny organ włączając do diety odpowiednie suplementy na wątrobę usprawniające jej funkcjonowanie. Oprócz tego w codziennej profilaktyce warto wykonać pełny profil lipidowy z uwagi na to, że sam wskaźnik cholesterolu całkowitego nie ma ważnej wartości diagnostycznej. Wspomagając się suplementami diety pamiętajmy także o regularnej aktywności fizycznej, która również ma dobrotliwy wpływ na właściwy poziom lipoprotein we krwi.

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi może prowadzić do wielu groźnych dla zdrowia powikłań. Na jego wartość wpływają nasz styl życia, codzienne nawyki, ale także indywidualne uwarunkowania genetyczne. Obniżenie cholesterolu poprawi stan ogólny całego organizmu minimalizując ryzyko wielu chorób. W tym celu warto dowiedzieć się jak działają leki na cholesterol bez recepty.

Dobry i zły cholesterol

Cholesterol to związek chemiczny o budowie organicznej, który jest niezbędny do funkcjonowania organizmu. Odpowiada on za różne zadania m.in. wchodzi w skład błon komórkowych stabilizując je, a także stanowi substrat do wytwarzania wielu ważnych związków. Stężenie cholesterolu we krwi silnie skorelowane jest z naszą dietą. Możemy oznaczyć je wykonując badanie laboratoryjne, gdzie frakcje cholesterolu całkowitego podzielone są na tzw. dobry (HDL) oraz zły cholesterol (LDL). Wartości mogą być podane różnie w zależności od laboratorium wykonującego badania w mmol/l czy też mg/dl. Znajomość poziomu cholesterolu może być dla nas pewnym wskaźnikiem stanu zdrowia organizmu, interpretację wyników najlepiej powierzyć jednak specjaliście, który w razie potrzeby wskaże odpowiednie działania pozwalające na osiągnięcie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Warto także dodać, że normy stężenia cholesterolu są różne dla różnych osób. Zależy to m.in. od wieku pacjenta, płci, a także chorób przewlekłych dotyczących np. układu krążenia - miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego.

Blaszki cholesterolowe w naczyniach

Poziom cholesterolu we krwi jest powiązany z powstawaniem blaszek miażdżycowych w świetle naczyń tętniczych. Jest to fizjologiczny proces, który rozpoczyna się już w okresie dorosłości. Na skutek podwyższonego poziomu cholesterolu (głównie frakcji LDL) dynamika powstawania blaszek miażdżycowych może się jednak zwiększać. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są m.in. palenie papierosów, cukrzyca, niski poziom aktywności fizycznej oraz otyłość. Miażdżyca może być niestety źródłem wielu groźnych dla życia stanów doprowadzając do zawału serca, choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu. W przypadku nieprawidłowych wartości badań laboratoryjnych należy zatem podjąć jak najszybciej działania obniżające cholesterol we krwi.

Prawidłowy poziom cholesterolu

Utrzymanie optymalnego stężenia cholesterolu może wymagać pewnych trwałych zmian w naszych codziennych nawykach. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na jego wartość jest dieta. Często to właśnie modyfikacja nawyków żywieniowych okazuje się skuteczniejszą metodą niż tabletki czy kapsułki. Jak powinna wyglądać dieta wspomagająca obniżenie cholesterolu?

Dieta na cholesterol

Jadłospis osoby dążącej do osiągnięcia prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi powinien być oparty o określone produkty. Nie wyklucza to jednak jego zróżnicowania. Przede wszystkim należy odrzucić produkty podwyższające cholesterol. Są to np. żółte sery, tłuste rodzaje mięs oraz nabiału, a także produkty tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego jak masło oraz smalec. Należy unikać też żywności typu fast-food - szczególnie tej smażonej na głębokim tłuszczu oraz żywności opartej o olej palmowy oraz kokosowy zawierające nasycone kwasy tłuszczowe. Do diety należy włączyć za to pokarmy roślinne oraz suplementy diety, które powodują obniżenie cholesterolu LDL oraz podwyższenie wartości HDL. Nienasycone kwasy tłuszczowe powodujące ten proces zawarte są w rybach morskich i orzechach. Źródłem tych substancji może być także olej roślinny - słonecznikowy, rzepakowy oraz dobrej jakości oliwa z oliwek. Równie ważna jest podaż błonnika pokarmowego, który wchodzi w skład wielu warzyw i owoców. Można go również zakupić w wielu marketach w dziale ze zdrową żywnością. Uzupełnieniem diety obniżającej cholesterol mogą być preparaty zawierające kwasy omega 3 i witaminy grupy B. Wykazano też, że osoby z wyższym poziomem witaminy D3 mają bardziej korzystny stosunek dobrego cholesterolu do złej frakcji. Pewną nowością są także zioła na cholesterol zawierające sterole roślinne. Zmniejszają one przyswajalność cholesterolu w układzie pokarmowym prowadząc tym samym do spadku jego poziomu we krwi. Źródłem steroli mogą być także niektóre margaryny i masła roślinne wzbogacone o te związki, które są dostępne w sklepach spożywczych. Innym znanym ziołem pomagającym utrzymać optymalny poziom cholesterolu jest karczoch.

Leki na cholesterol bez recepty

Leki na cholesterol mogą być dobrym uzupełnieniem diety, która ma na celu normalizację stężenia cholesterolu. Jedną z grup tych farmaceutyków mogą być statyny. Monakolina k to związek chemiczny zaliczany do statyn otrzymywanych z ekstraktu ze standaryzowanych czerwonych drożdży. Monakolina k ma wpływ na stężenie różnych substancji we krwi. Swoim działaniem obejmuje nie tylko cholesterol, ale również trójglicerydy. Uważa się, że związek ten jest pewnym pomostem pomiędzy stosowaniem diety, a przyjmowaniem leków dostępnych na receptę. Według niektórych badań wpływ stosowania monakoliny k prowadzi do procesów obniżających cholesterol we krwi w stopniu porównywalnym do tradycyjnych statyn jak simwastatyna czy atorwastatyna. Jest to jednakże nadal lek na cholesterol bez recepty. Monakolinę k zaleca się do stosowania pacjentom, u których dyslipidemia nie osiąga jeszcze ryzykownych wartości, a ryzyko rozwoju choroby sercowo-naczyniowej jest nadal stosunkowo niskie. Włączenie leczenia tym związkiem może być szczególnie pomocne, kiedy pacjent z różnych powodów ma problem z osiągnięciem prawidłowego poziomu cholesterolu poprzez zmianę nawyków żywieniowych bądź też w przypadku nietolerancji tradycyjnych statyn. Preparaty z monakoliną k występują najczęściej jako kapsułki oraz tabletki, dlatego ich stosowanie nie jest szczególnie uciążliwe. Mogą za to skutecznie obniżyć poziom cholesterolu w organizmie przyczyniając się do poprawy kondycji całego ciała.

Statyny - leki wymagające recepty

Leki na cholesterol obejmują kilka różnych grup, jednak od wielu lat to właśnie statyny są lekiem pierwszego wyboru kiedy chcemy obniżyć poziom złego cholesterolu. Stosowanie statyn wpływa też na obniżenie ryzyka epizodów ze strony układu krwionośnego. Leki te działają wpływając na szlak enzymatyczny produkujący cholesterol w wątrobie. Dzięki obniżona jest wątrobowa synteza tego związku. Równocześnie narząd ten pragnie wyrównać niedobór substratów potrzebnych do produkcji cholesterolu - wychwytuje tym samym krążący we krwi cholesterol dodatkowo zmniejszając jego stężenie. Dostępne na receptę statyny zalecane są pacjentom z rozpoznaną miażdżycą oraz cierpiącym na mocno zwiększony poziom cholesterolu pomimo stosowania odpowiedniej diety. Przeciwwskazaniem, które powinniśmy wziąć pod uwagę stosując te leki mogą być różne choroby wątroby, a także trwająca ciąża i okres karmienia piersią.

Fibraty i dobry cholesterol

Kolejną grupą farmaceutyków wykorzystywaną w leczeniu hiperlipidemii są fibraty. Podobnie jak w przypadku statyn są to preparaty dostępne na receptę, których przyjmowanie powinno być objęte ścisłą kontrolą lekarza. Fibraty najprościej mówiąc obniżają poziom cholesterolu LDL oraz podwyższają poziom frakcji HDL we krwi. Podobnie jak w przypadku omawianej wyżej grupy leków fibratów nie powinny przyjmować osoby ze schorzeniami wątroby oraz będące w ciąży i okresie karmienia. Szczególnym przeciwwskazaniem mogą być także choroby nerek oraz kamica przewodów żółciowych. Fibraty mogą być dostępne jako kapsułki i tabletki.

Cholesterol, leki i zdrowie

Utrzymanie odpowiedniej kondycji naszego organizmu pozwoli nam cieszyć się zdrowiem i sprawnością przez długi czas. By to jednak osiągnąć warto zacząć działać jak najszybciej. Jednym ze związków bezpośrednio korelujących ze stanem ciała jest cholesterol. Modyfikacja nawyków żywieniowych oraz wzrost aktywności fizycznej może poprawić wyniki stężenia tej substancji we krwi podczas wykonywanych testów laboratoryjnych. Pomocne są także produkty wspierające dietę jak suplementy czy zioła. Właściwa terapia hiperlipidemii może obejmować wykorzystanie leków obejmujących różne kategorie, uważa się jednak, że należą one do skutecznych farmaceutyków dających dobre rokowanie. Warto zatem kontrolować stale stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby zasięgnąć opinii specjalisty.


(4,9/5) z 5684 wszystkich ocen produktów.