Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Układ pokarmowy

Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego ma istotny wpływ na nasze zdrowie. By trawienie przebiegało sprawnie, potrzebna jest przede wszystkim zdrowa dieta, która nie zawsze wystarcza. Zbawienną pomocą mogą okazać się suplementy diety lub leki, które pomogą nam w różnych dolegliwościach.

Aktywne filtry

Układ pokarmowy odpowiedzialny jest za przyjmowanie pokarmów oraz dostarczanie do organizmu zawartych w nich składników odżywczych. Niestety zdarza się, że odmawia on nam czasem posłuszeństwa. Przyczyn może być wiele, a wśród najbardziej popularnych jest choroba, stres lub po prostu niewłaściwe odżywianie, bogate w konserwanty, barwniki i toksyny, które skutecznie niszczą prawidłową florę jelitową. Są choroby, które wymagają jedynie jednorazowej porcji preparatu łagodzącego dolegliwości, jak np. choroba lokomocyjna, czy zatrucie pokarmowe. Niestety coraz częściej nasz układ pokarmowy domaga się przewlekłego leczenia, kiedy uszkodzona zostanie praca wątroby czy trzustki.

W dzisiejszych czasach dostępny jest szeroki asortyment leków, suplementów diety czy preparatów probiotycznych, które mogą być zażywane zarówno przez dzieci, jaki przez dorosłych.

Wśród dolegliwości przewodu pokarmowego, jakie możemy złagodzić lub wyleczyć dzięki dostępnym preparatom znajdziemy środki:

  • przeczyszczające,
  • regulujące pracę jelit,
  • wspomagające pracę trzustki, jelit i wątroby,
  • łagodzące wzdęcia, zgagę, ból i uczucie ciężkości w obrębie jamy brzusznej,
  • pomagające przy zatruciach pokarmowych i biegunce,
  • łagodzące kolkę jelitową.

W skład preparatów, które pomogą w złagodzeniu dolegliwości wchodzą zarówno probiotyki, czyli bogate źródło dobrych bakterii, jak i zioła, czy błonnik. Dostępne są one zarówno w tabletkach, jak i formie płynnej.

Bardzo ważne jest, aby przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu, skonsultować z lekarzem bądź farmaceutą i dokładnie zapoznać się z ulotką dostępną w opakowaniu. Musimy wiedzieć, czy dany preparat, choć pomocny w dolegliwościach układu pokarmowego, nie zaszkodzi przy innych schorzeniach.