Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Modafinil

Wskazania do stosowania

Modafinil jest lekiem stosowanym w leczeniu nadmiernej senności związanej z zaburzeniami snu, takimi jak bezdech senny, zespół narkolepsji oraz zaburzenia snu związane z pracą zmianową.

Dawkowanie

Dawkowanie modafinilu zależy od wskazań do stosowania oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie jednej tabletki (100 mg lub 200 mg) na dobę, rano lub wczesnym popołudniem. Nie zaleca się przekraczania dawki 400 mg na dobę.

Przeciwskazania do stosowania

Modafinil jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na modafinil lub na którykolwiek z pozostałych składników preparatu. Nie zaleca się stosowania modafinilu u pacjentów z chorobami serca, nerek oraz w przypadku ciąży i karmienia piersią.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem stosowania modafinilu należy skonsultować się z lekarzem w przypadku chorób serca, nerek, wątroby, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń psychicznych oraz w przypadku przyjmowania innych leków.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Modafinil może wpływać na metabolizm innych leków, takich jak cyklosporyna, doustne środki antykoncepcyjne, warfaryna, diazepam, propranolol, omeprazol, karbamazepina oraz fenytoina.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania modafinilu, ponieważ może to wpłynąć na skuteczność leku oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Modafinil może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn. Pacjenci stosujący modafinil powinni unikać prowadzenia pojazdów oraz obsługiwanie maszyn, jeśli odczuwają senność lub zawroty głowy.

Inne rodzaje interakcji

Modafinil może wpływać na skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. Pacjenci stosujący modafinil powinni stosować dodatkowe metody antykoncepcji.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania modafinilu w czasie ciąży, ponieważ brak jest wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży.

Wpływ na laktację

Nie zaleca się stosowania modafinilu podczas karmienia piersią, ponieważ brak jest wystarczających danych dotyczących wydzielania leku do mleka matki.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu modafinilu na płodność.

Skutki uboczne

Najczęściej występujące działania niepożądane modafinilu to bóle głowy, nudności, bezsenność, nerwowość, bóle brzucha oraz suchość w ustach. Rzadziej mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia widzenia oraz reakcje alergiczne.

Objawy przedawkowania

Objawy przedawkowania modafinilu mogą obejmować nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, bezsenność, nerwowość oraz nadpobudliwość.

Mechanizm działania

Modafinil działa poprzez wpływ na układ nerwowy, zwiększając stężenie neuroprzekaźników, takich jak dopamina, noradrenalina oraz histamina. Dzięki temu lek poprawia czujność oraz zmniejsza senność.

Wchłanianie

Modafinil jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 2-4 godzinach od podania.

Dystrybucja

Modafinil wiąże się z białkami osocza w około 60-65%. Lek przenika do tkanek, w tym do mózgu oraz do mleka matki.

Metabolizm

Modafinil jest metabolizowany w wątrobie, głównie przez enzymy cytochromu P450.

Wydalanie

Modafinil jest wydalany z organizmu głównie przez nerki, w postaci metabolitów.

Podsumowanie

Modafinil jest lekiem stosowanym w leczeniu nadmiernej senności związanej z zaburzeniami snu. Lek może wpływać na skuteczność innych leków oraz na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie zaleca się stosowania modafinilu w czasie ciąży oraz karmienia piersią. Najczęściej występujące działania niepożądane to bóle głowy, nudności oraz bezsenność. Lek jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego oraz metabolizowany w wątrobie.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz