Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Jodek sodu (131I)

Wskazania do stosowania

Jodek sodu (131I) jest stosowany w diagnostyce i terapii chorób tarczycy, takich jak nadczynność tarczycy, rak tarczycy oraz w przypadku niedoboru jodu.

Dawkowanie

Dawkowanie jodku sodu (131I) zależy od wskazań i indywidualnych potrzeb pacjenta. W przypadku diagnostyki, zwykle podaje się jednorazową dawkę 0,5-1 mCi. W terapii, dawka jest ustalana indywidualnie, w zależności od stopnia choroby tarczycy i masy tkanek tarczycy.

Przeciwskazania do stosowania

Jodek sodu (131I) jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u pacjentów z chorobami nerek i wątroby.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed podaniem jodku sodu (131I) należy wykonać badanie czynności tarczycy oraz ocenić ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Pacjent powinien być poinformowany o konieczności stosowania środków ostrożności w celu uniknięcia zakażenia innymi osobami promieniowaniem.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Nie stwierdzono istotnych interakcji jodku sodu (131I) z innymi substancjami czynnymi.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono istotnych interakcji jodku sodu (131I) z alkoholem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Jodek sodu (131I) nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono istotnych interakcji jodku sodu (131I) z innymi substancjami.

Wpływ na ciążę

Jodek sodu (131I) jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu.

Wpływ na laktację

Jodek sodu (131I) jest przeciwwskazany u kobiet karmiących piersią ze względu na ryzyko przeniesienia substancji do mleka matki.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu jodku sodu (131I) na płodność.

Skutki uboczne

Do najczęstszych działań niepożądanych jodku sodu (131I) należą nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, zawroty głowy oraz zmiany w smaku. W rzadkich przypadkach może wystąpić uszkodzenie szpiku kostnego, co prowadzi do niedokrwistości.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie jodku sodu (131I) może prowadzić do uszkodzenia tarczycy, a także innych tkanek organizmu. Objawy przedawkowania obejmują nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, osłabienie, zmęczenie oraz zaburzenia czynności tarczycy.

Mechanizm działania

Jodek sodu (131I) działa poprzez emisję promieniowania beta, które niszczy komórki tarczycy. W przypadku diagnostyki, jodek sodu (131I) jest wykorzystywany do obrazowania tarczycy. W terapii, jodek sodu (131I) jest stosowany do niszczenia komórek rakowych tarczycy.

Wchłanianie

Jodek sodu (131I) jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego i transportowany do tarczycy.

Dystrybucja

Jodek sodu (131I) jest dystrybuowany w organizmie, głównie do tarczycy.

Metabolizm

Jodek sodu (131I) nie ulega metabolizmowi w organizmie.

Wydalanie

Jodek sodu (131I) jest wydalany z organizmu głównie przez nerki i jelita.

Podsumowanie

Jodek sodu (131I) jest stosowany w diagnostyce i terapii chorób tarczycy. Przed podaniem jodku sodu (131I) należy wykonać badanie czynności tarczycy oraz ocenić ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jodek sodu (131I) może powodować nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, zawroty głowy oraz zmiany w smaku. Przedawkowanie jodku sodu (131I) może prowadzić do uszkodzenia tarczycy, a także innych tkanek organizmu. Jodek sodu (131I) działa poprzez emisję promieniowania beta, które niszczy komórki tarczycy.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz