Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Mebeweryna

Wskazania do stosowania

Mebeweryna to lek stosowany w leczeniu zaburzeń motoryki jelitowej, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunka oraz zespół jelita drażliwego.

Dawkowanie

Dawkowanie mebeweryny zależy od wieku pacjenta oraz rodzaju zaburzeń jelitowych. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie jednej tabletki (200 mg) trzy razy dziennie przed posiłkiem. Nie należy przekraczać zaleconej dawki.

Przeciwskazania do stosowania

Mebeweryna jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na mebewerynę lub którykolwiek z jej składników.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem stosowania mebeweryny należy skonsultować się z lekarzem w przypadku chorób wątroby lub nerek. Nie zaleca się stosowania mebeweryny u dzieci poniżej 10 roku życia.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Mebeweryna może wpływać na działanie innych leków, takich jak leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz leki przeciwdepresyjne. Przed rozpoczęciem stosowania mebeweryny należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania mebeweryny, ponieważ może to nasilać jej działanie.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Mebeweryna może powodować zawroty głowy oraz osłabienie, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Pacjenci powinni zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Inne rodzaje interakcji

Mebeweryna może wpływać na wyniki niektórych badań diagnostycznych, takich jak badania czynności wątroby. Przed przystąpieniem do badań należy poinformować lekarza o stosowaniu mebeweryny.

Wpływ na ciążę

Nie przeprowadzono dostatecznych badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania mebeweryny u kobiet w ciąży. Przed rozpoczęciem stosowania mebeweryny w okresie ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy mebeweryna przenika do mleka matki. Przed rozpoczęciem stosowania mebeweryny w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na płodność

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu mebeweryny na płodność.

Skutki uboczne

Stosowanie mebeweryny może powodować działania niepożądane, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, suchość w ustach oraz uczucie zmęczenia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych działań należy skonsultować się z lekarzem.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie mebeweryny może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, takich jak bóle brzucha, nudności, wymioty oraz biegunka. W przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Mebeweryna jest lekiem z grupy spazmolityków, który działa poprzez zmniejszenie napięcia mięśni gładkich jelit oraz zwiększenie ich perystaltyki.

Wchłanianie

Mebeweryna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Mebeweryna jest dystrybuowana do tkanek organizmu.

Metabolizm

Mebeweryna jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Mebeweryna jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Mebeweryna jest lekiem stosowanym w leczeniu zaburzeń motoryki jelitowej. Przed rozpoczęciem stosowania mebeweryny należy skonsultować się z lekarzem oraz przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania. Stosowanie mebeweryny może powodować działania niepożądane, dlatego należy zachować ostrożność oraz skonsultować się z lekarzem w przypadku ich wystąpienia.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz