Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Dekslanzoprazol

Wskazania do stosowania

Dekslanzoprazol jest lekiem z grupy inhibitorów pompy protonowej, stosowanym w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, takich jak choroba refluksowa przełyku, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, a także zespołu Zollingera-Ellisona.

Dawkowanie

Dawkowanie dekslanzoprazolu zależy od rodzaju choroby i jej nasilenia. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki dziennie, przed posiłkiem. Dawkę i czas trwania leczenia ustala lekarz.

Przeciwskazania do stosowania

Dekslanzoprazol jest przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na ten lek oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia dekslanzoprazolem należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach, jakie pacjent ma lub miał w przeszłości, a także o przyjmowanych lekach. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami wątroby i nerek oraz u osób starszych.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Dekslanzoprazol może wpływać na metabolizm innych leków, takich jak warfaryna, fenytoina, digoksyna, itraconazol, ketokonazol i inne. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas leczenia dekslanzoprazolem, ponieważ może to zwiększać ryzyko działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Dekslanzoprazol nie wpływa bezpośrednio na zdolność prowadzenia pojazdów, ale może powodować zawroty głowy i osłabienie, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów.

Inne rodzaje interakcji

Dekslanzoprazol może wpływać na wchłanianie innych leków, takich jak amfetamina, chlorochina, ketokonazol, itraconazol i inne. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Wpływ na ciążę

Dekslanzoprazol jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży, chyba że lekarz uzna, że korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy dekslanzoprazol przenika do mleka matki. Należy zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.

Wpływ na płodność

Nie ma danych na temat wpływu dekslanzoprazolu na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstsze działania niepożądane dekslanzoprazolu to bóle głowy, biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, zaparcia, suchość w ustach, zmęczenie, zawroty głowy, bezsenność i wysypka skórna.

Objawy przedawkowania

Objawy przedawkowania dekslanzoprazolu mogą obejmować bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, zawroty głowy, osłabienie i zaburzenia rytmu serca. W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Dekslanzoprazol działa poprzez hamowanie pompy protonowej, która jest odpowiedzialna za wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dzięki temu zmniejsza się ilość kwasu solnego w żołądku, co przyczynia się do zmniejszenia objawów chorób przewodu pokarmowego.

Wchłanianie

Dekslanzoprazol jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Dekslanzoprazol jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Dekslanzoprazol jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Dekslanzoprazol jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Dekslanzoprazol jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, takich jak choroba refluksowa przełyku, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, a także zespołu Zollingera-Ellisona. Lek ten działa poprzez hamowanie pompy protonowej, co przyczynia się do zmniejszenia ilości kwasu solnego w żołądku. Przed rozpoczęciem leczenia należy skonsultować się z lekarzem i poinformować go o wszystkich chorobach i przyjmowanych lekach. Dekslanzoprazol może powodować działania niepożądane, takie jak bóle głowy, biegunka, nudności i wymioty. W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz