Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Mleka modyfikowane dla dzieci i niemowląt

Mleko dla niemowlęcia jest podstawowym pokarmem, a nie zawsze karmienie piersią jest możliwe. Dzieci do 3 roku życia według najnowszych badań również nie powinny spożywać zwykłego mleka zwierzęcego, dlatego tak istotne jest podawanie im odpowiedniej jakości napojów mlecznych. W odpowiedzi na potrzeby najmłodszych w naszej ofercie znajdziecie Państwo tylko wysokiej jakości mleka modyfikowane dla niemowląt i małych dzieci wiodących na rynku marek. Dostępne są również mleka specjalistyczne oraz preparaty zagęszczające.

Aktywne filtry

Mleko modyfikowane w karmieniu zastępczym

Mleko naturalnie produkowane przez matkę jest dla niemowlęcia najlepszym możliwym pokarmem w pierwszych miesiącach życia. Często z różnych przyczyn jest to niemożliwe lub wyprodukowanego przez gruczoły sutkowe mamy mleka jest za mało. Może też zdarzyć się, że istnieją przeciwwskazania do karmienia naturalnego ze strony dziecka takie jak galaktozemia. Dlatego aby zapewnić pociechom optymalne warunki wzrostu i rozwoju zostało opracowane mleko modyfikowane dla dzieci, które składem jest bardzo podobne do swojego naturalnego odpowiednika.

Czym jest mleko modyfikowane?

Jak sama nazwa wskazuje jest to mleko, najczęściej krowie, kozie lub też hydrolizat białka. W czasie produkcji substancja ta jest wzbogacona o składniki odpowiednie do prawidłowego rozwoju niemowlęcia w pierwszych etapach życia takie jak witaminy, minerały i mikroelementy (najważniejszymi z nich są żelazo oraz jod) Najbardziej istotną różnicą w składzie mleka pochodzącego od matki i mleka modyfikowanego jest brak obecności przeciwciał w tym drugim. Poza tym skład obu substancji jest maksymalnie do siebie zbliżony. Tauryna obecna w wielu mieszankach odpowiada za prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego dziecka. Mleko modyfikowane może być dostępne w formie płynu lub proszku. Najczęściej jest podawane dziecku za pomocą butelki ze smoczkiem.

Rodzaje oferowanych mlek modyfikowanych

Dostępne obecnie na rynku mleka modyfikowane można podzielić ze względu na obecność "bazy" stanowiącej podstawę mleka. Wyroby oparte na soi lub bezlaktozowe są dostosowane do potrzeb maluchów nietolerujących mleka krowiego. Natomiast hydrolizaty białka odpowiednie są dla dzieci uczulonych zarówno na mleko krowie jak i soję. Dobór odpowiedniej mieszanki najlepiej jest skonsultować z lekarzem pediatrą, tak aby uniknąć odpowiedzi alergicznej ze strony układu odpornościowego pociechy. Inny podział obejmuje okres życia dziecka, w którym stosuje się karmienie sztuczne. Stąd rozróżnienie na mleko modyfikowane dla niemowląt oraz mleko modyfikowane dla dzieci. I tak przez około 4-6 pierwszych miesięcy niemowlęta należy karmić preparatami przeznaczonymi do żywienia początkowego . Mleko początkowe (typu pierwszego) charakteryzuje się obniżoną zawartością białka, które mogłoby być zbyt dużym obciążeniem dla nerek niemowlęcia. Poza tym jego skład obejmuje zwiększoną ilość cukru laktozy, która pokrywa zapotrzebowanie energetyczne intensywnie rozwijającego się organizmu. Dodawane do mleka modyfikowanego dla niemowląt oleje roślinne oraz rybie są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak omega-3. Po początkowym karmieniu dziecka mlekiem typu pierwszego należy zmienić je na mleko następne - stosowane dla niemowląt w drugim półroczu życia. To mleko modyfikowane dla dzieci charakteryzuje się obecnością węglowodanów złożonych takich jak skrobia oraz kleik gryczany, które powoli się trawią dostarczając dziecku energii przez duży czas. Obecnie szeroki asortyment mlek modyfikowanych dostosowany jest do różnorakich potrzeb żywieniowych niemowląt oraz dzieci. Preparaty o podwyższonej kwasowości stosowane są u niemowlaków borykających się się kolkami oraz wzdęciami, a mieszanki o wysokiej zawartości średniołańcuchowych triglicerydów (MCT) pozwalają uporać się z uporczywymi biegunkami. Dodatkowo praktycznie każde oferowane na rynku mleko modyfikowane zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Obecnie coraz powszechniej uzupełnia się mieszanki o probiotyki zawierające żywe kultury bakterii. Przeciwdziałają one rozwojowi patogenów w układzie pokarmowym maluchów oraz pozwalają uniknąć problemów z wypróżnianiem. Co ważne odpowiedni skład i wysoka jakość dostępnych na rynku mlek modyfikowanych są uregulowane przez istniejące akty prawne. Należą do nich dyrektywa Unii Europejskiej (2006/141/WE) oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego opublikowane 16 września 2010 roku.


(4,9/5) z 1616 wszystkich ocen produktów.