Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Na przeczyszczenie i zaparcia - leki i preparaty

Zaparcia to wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość, która dotknąć może każdego, niezależnie od wieku. Na trudności w wypróżnianiu wpływają głównie niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej. I choć dolegliwość ta jest jednym z powszechniejszych zaburzeń układu pokarmowego to wiele osób w dalszym ciągu nie wie, jak sobie z nią radzić.

Farmaceuta poleca na przeczyszczenie i zaparcia

Melilax Adult

Melilax dla dorosłych i młodzieży, 6 mikrowlewek, Aboca

Polecam szczególnie dla: bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią (wersja dla dzieci: Melilax Pediatric)

Właściwości: szybkie wypróżnienie

Colon C Proszek 200 G, ORKLA

Colon C Proszek 200 G, ORKLA

Polecam szczególnie dla: do stosowania przy przewlekłych zaparciach, powyżej 12 roku życia.

Właściwości: proszek do rozcieńczenia z wodą, unikalny skład, błonnik pokarmowy z inuliną i bakteriami kwasu mlekowego.

Lactulosum Amara, 7,5g/15ml, Syrop, 150ml

Lactulosum Amara, 7,5g/15ml, Syrop, 150ml

Polecam szczególnie dla: przy przewlekłych zaparciach.

Właściwości: zmiękcza stolec i ułatwia jego przemieszczanie - dla osób leżących ze słabym pasażem jelitowym, praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego.

Aktywne filtry

Colon C proszek 200 g, ORKLA

42,99 zł
.Nasiona Lnu zioładozaparzania 250g

5,99 zł
Radirex MAX, 10 kapsułek

11,99 zł
Pikopil, 7,5mg, 10 tabletek

18,90 zł
Radirex tabl. 10 tabl.

10,50 zł
Alax tabl.drażow. 20 tabl. (2x10)

16,99 zł
Laxol, 12 czopków, HERBAPOL

17,99 zł

Zaparcia to wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość ze strony układu pokarmowego, która dotknąć może każdego, niezależnie od wieku. Na trudności w wypróżnianiu może mieć wpływ nasz styl życia: niewłaściwe nawyki żywieniowe i zaniedbanie diety, stres oraz długotrwały brak aktywności fizycznej. Choć dolegliwość ta jest jednym z powszechniejszych zaburzeń układu pokarmowego to niestety wiele osób w dalszym ciągu nie wie, jak sobie z nią radzić.

Zaparcia - etiologia, objawy

Zaparcia uznawane są za dolegliwość cywilizacyjną, ponieważ dotykają niemal 30% całej populacji. Ich objawy to spadek częstotliwości oddawania stolca oraz zmiana jego konsystencji - stolce stają się twarde. Często pacjenci skarżą się także na ból i towarzyszące uczucie niepełnego wypróżnienia. Niestety nadal powszechnie wiele dorosłych osób długo odwleka wizytę u lekarza uznając problem za wstydliwy. Choć zaparcia mogą towarzyszyć wielu chorobom (schorzenia jelita grubego, odbytu i odbytnicy czy ośrodkowego układu nerwowego) w większości są to przypadki idiopatyczne (ponad 90% pacjentów). Zespół jelita drażliwego również może powodować zastój stolca.

Za powstawanie zaparcia odpowiada zbyt powolne przemieszczanie się treści w świetle układu pokarmowego. Jest to spowodowane spadkiem tempa pasażu jelitowego. Dochodzi wtedy do zalegania mas kałowych w obrębie jelita grubego. Stolec pozbawiony wody staje się twardy. Utwardzona masa kałowa w trakcie przesuwania się drażni śluzówkę jelita co może prowadzić do powstawania na jej powierzchni ran oraz owrzodzeń. W trudniejszych przypadkach skutkiem mogą być też stany zapalne oraz liczne powikłania: hemoroidy, gazy, przepuklina i niebezpieczny rak jelita grubego.

Dieta na przeczyszczenie jelit

W zaparciach kluczowym czynnikiem wydaje się być dieta. To właśnie dostarczane z pożywieniem pokarmy mają największy wpływ na formę stolca. W leczeniu tego schorzenia stosuje się tzw dietę bogatoresztkową. Oznacza to zwiększony udział pożywienia bogatego w błonnik. Optymalnie powinno się przyjmować około 20-30 g błonnika dziennie. Dobre produkty zalecane w codziennym żywieniu to pełnoziarniste wyroby zbożowe, kasze, nasiona roślin strączkowych. Warto też zadbać o dostarczane warzywa - stosunkowo wysoką zawartość błonnika ma brukselka, groszek czy szpinak. Pamiętajmy, żeby dietę modyfikować stopniowo - zbyt gwałtowna zmiana nawyków żywieniowych może powodować wzdęcia, biegunki i dyskomfort trawienny. Modyfikację możemy zacząć eliminując niektóre szkodliwe produkty, które spożywaliśmy do tej pory. Do tych pogarszających dynamikę perystaltyki najczęściej należą m in: tłuste mięso i nabiał, biały ryż, fast foody, jasne pieczywo oraz  przetworzone słodycze.

Przeczyszczenie jelit zapewnia także odpowiednie nawodnienie organizmu. W leczeniu zaparć należy dostarczać około 2 litrów wody w ciągu doby. W niektórych zaparciach doraźnym sposobem może być mała filiżanka czarnej kawy, która pobudzi ruchy jelitowe. Na efektywność procesów trawiennych ma wpływ także mikroflora jelitowa obecna w jamie brzucha. Wyselekcjonowane szczepy dobroczynnych bakterii oraz grzybów pomagają nam zachować zdrowie. Znajdują się w dostępnych w aptece probiotykach w formie tabletek, a także w popularnych wyrobach jak kiszonki czy naturalny jogurt.

Jak wspomóc walkę z zaparciami?

Choć zmiany codziennych nawyków stanowią kluczowy element walki z zaparciami to warto sięgnąć po specjalne preparaty, które pozwolą szybko uporać się z nieprzyjemną dolegliwością. Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty, które w skuteczny sposób rozbijają masy kałowe zalegające w jelitach, pozwalając tym samym szybko pozbyć się zaparć. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza, że nieleczone zaparcia mogą prowadzić do powstawania hemoroidów, które następnie mogą predysponować do jeszcze większych problemów z zaparciami. Czasem nawet modyfikacja diety nie wystarcza - problemem mogą być bowiem leki przyjmowane na inne schorzenia, które wykazują działanie zapierające. Przed wizytą u lekarza  bądź w aptece zastanówmy się zatem dokładnie jakie tabletki przyjmujemy na co dzień.

Na skurcze i pasaż jelitowy pozytywny wpływ ma także regularna aktywność fizyczna. Wskazania takie obejmują szczególnie stany, kiedy pacjent cierpi na otyłość. Osoby otyłe częściej cierpią bowiem na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niestety problem ten często dotyczy także małych dzieci. Zacząć można od szybkich spacerów czy popularnego nordic walkingu tak aby powoli przyzwyczajać organizm do zwiększonego wysiłku. Takie działania nie tylko spowodują spadek masy ciała, ale ułatwią również przeczyszczenie jelit - i to bez stosowania leku! Pamiętajmy jednak, że wzmożoną pracę fizyczną rozpocząć należy przynajmniej po 30 minutach od ostatniego spożytego posiłku.

Leki przeczyszczające oparte o bisakodyl

Najpopularniejsze środki przeczyszczające w swoim składzie zawierają bisakodyl. Ta substancja chemiczna pobudza śluzówkowe oraz podśluzówkowe sploty nerwowe jelita grubego dzięki metabolizmowi do aktywnego difenolu w świetle jelit. Impulsy nerwowe powodują skurcze jelit, które przesuwają treść kałową w kierunku odbytnicy. Bisakodyl zmniejsza także wchłanianie elektrolitów w jamie jelita - dzięki temu stolec zawiera większą ilość wody. Jego wydalenie jest tym samym łatwiejsze. Długotrwale stosowane leki oparte o tą substancje mogą jednak powodować zaburzenia poziomu elektrolitów (zmniejszenie stężenia potasu we krwi). Ze względu na niedostatek przeprowadzanych badań leczenie kobiet w ciąży z użyciem tych leków również jest niewskazane.  Warto zatem zasięgnąć opinii lekarza czy też farmaceuty Popularne produkty zawierające bisakodyl mogą być oferowane jako czopki (podanie doodbytnicze) i tabletki dojelitowe.

Preparaty ziołowe na zaparcia

W zależności od stopnia nasilenia zaparć należy dobrać odpowiednie środki do ich zwalczania. W przypadku niewielkich trudności z wypróżnianiem warto rozważyć preparaty ziołowe, które delikatnie pobudzają organizm. Wśród najczęściej stosowanych ziół przeczyszczających wyróżnia się antranoidy. Należą do nich popularne surowce roślinne jak liść senesu, kora kruszyny pospolitej, sok z aloesu oraz kora szakłaku pospolitego. Środki nadają się do stosowania doraźnie mogąc przynieść krótkotrwałą ulgę  i charakteryzując się jednocześnie bezpiecznym działaniem. Środki przeczyszczające oparte o antranoidy wykazują właściwości drażniące. Korzystne podrażnienie jelitowych splotów nerwowych może powodować także olej rycynowy przekształcający się pod wpływem enzymów wydzielanych przez trzustkę do aktywnych mydeł. Ziołowe środki i suplementy na zaparcia mogą występować w formie tabletek czy też w postaci płynnej np. jako herbaty.

Leki przeczyszczające o działaniu poślizgowym

Środki przeczyszczające wykazujące właściwości poślizgowe posiadają zdolność do rozmiękczania mas kałowych poprzez zwiększanie w nich zawartości wody oraz związków tłuszczowych. Lek poślizgowy nie pobudza motoryki jelit, usprawnia za to proces wypróżniania dzięki zwiększonej masie stolców oraz ich obniżonemu przyleganiu do ścian śluzówki jelitowej. Często można zakupić produkt oparty o dokuzynian sodu. Inny popularny lek zmniejszający napięcie powierzchniowe stolców to parafina płynna. Środki poślizgowe na przeczyszczenie występują jako płyn, roztwór doustny, czopki oraz kapsułki. Szczególnie znane są stosowane od lat czopki glicerynowe.

Leki przeczyszczające działające osmotycznie

Lek o właściwościach osmotycznych rozpuszczalny jest w jamie jelita, jednak nie podlega procesom wchłaniania. Dzięki modyfikacji ciśnienia osmotycznego po obu stronach przedziału powoduje czynny napływ wody do jelit zwiększając jej zawartość w kale. Duże dawki tych środków przeczyszczających mogą powodować efekt już po upływie 1-3 godzin od zażycia. Należy jednak stosować je z głową. Szczególnie ważne jest dostateczne nawodnienie organizmu w związku ze zwiększoną utratą płynów drogą przewodu pokarmowego. Wśród substancji o działaniu osmotycznym wyróżnia się laktulozę. Ten dwucukier powstaje jako produkt syntetycznych reakcji chemicznych. Mechanizm jego działania opiera się o rozkład przez bakterie jelitowe do dwutlenku węgla oraz osmotycznie czynnych kwasów organicznych. Powodują one zwiększony napływ wody, a co za tym idzie pobudzenie perystaltyki oraz zmiękczenie mas kałowych. Pacjent przyjmujący leki osmotyczne powinien liczyć się z tym, że może dojść do przejściowych działań niepożądanych jak wzdęcia oraz bóle brzucha. Osmotyczne środki wykorzystywane w leczeniu zaparć sprzedawane są jako syrop, roztwór doustny czy też proszek (makrogole).

Nie bagatelizujmy problemów z zaparciami

Większość dolegliwości związanych z zaparciami można zwalczyć za pomocą środków dostępnych bez recepty. Jednakże w przypadku długotrwałych zaparć konieczna może się konsultacja z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie leki, które pozwolą skutecznie uporać się z nieprzyjemną dolegliwością. Należy przy tym pamiętać, iż w celu pełnej skuteczności kuracji konieczne jest wdrożenie odpowiednich zmian w modyfikacji stylu życia poprzez stosowanie diety bogatoresztkowej, dostarczanie odpowiedniej ilości płynów oraz zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Tagi

mocny środek na przeczyszczenie, środek na przeczyszczenie, krople na przeczyszczenie, dobry środek na przeczyszczenie, silne środki na przeczyszczenie


(4,9/5) z 7879 wszystkich ocen produktów.