Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Zopiklon

Wskazania do stosowania

Zopiklon jest lekiem przeciwlękowym i nasennym stosowanym w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u dorosłych. Lek ten jest wskazany tylko w przypadku, gdy bezsenność jest uciążliwa i wpływa na codzienne funkcjonowanie.

Dawkowanie

Dawkowanie zopiklonu powinno być ustalone przez lekarza i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 7,5 mg zopiklonu na dobę, przed snem. Lek ten powinien być stosowany przez okres nie dłuższy niż 4 tygodnie.

Przeciwskazania do stosowania

Zopiklon jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na zopiklon lub jakikolwiek inny składnik leku. Nie należy stosować zopiklonu u pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową, ciężką niewydolnością wątroby lub ciężką miastenią.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Zopiklon może powodować uzależnienie, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu lub przy stosowaniu w większych dawkach niż zalecane. Lek ten może również prowadzić do zaburzeń pamięci i innych zaburzeń funkcji poznawczych. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów lub obsługiwanie maszyn po przyjęciu zopiklonu.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Zopiklon może wzmagać działanie innych leków przeciwlękowych, przeciwbólowych i nasennych. Należy unikać jednoczesnego stosowania zopiklonu z alkoholem, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia działania uspokajającego leku.

Interakcje z alkoholem

Zopiklon nie powinien być stosowany jednocześnie z alkoholem, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia działania uspokajającego leku.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Zopiklon może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów lub obsługiwanie maszyn po przyjęciu zopiklonu.

Inne rodzaje interakcji

Zopiklon może wpływać na działanie innych leków, dlatego przed rozpoczęciem stosowania zopiklonu należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Wpływ na ciążę

Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania zopiklonu u kobiet w ciąży. Lek ten powinien być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy zopiklon przenika do mleka kobiecego. Lek ten nie powinien być stosowany u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Nie ma danych dotyczących wpływu zopiklonu na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi zopiklonu są zawroty głowy, senność, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, suchość w ustach i zmiany smaku. Rzadziej mogą wystąpić zaburzenia pamięci, dezorientacja, nadpobudliwość, lęki, halucynacje, drgawki, zaburzenia rytmu serca i reakcje alergiczne.

Objawy przedawkowania

Objawy przedawkowania zopiklonu mogą obejmować senność, dezorientację, zaburzenia pamięci, trudności w mówieniu i chodzeniu, drgawki, zaburzenia rytmu serca i śpiączkę.

Mechanizm działania

Zopiklon jest lekiem przeciwlękowym i nasennym z grupy cyklopirrolonów. Lek ten działa na receptory benzodiazepinowe w mózgu, co prowadzi do zmniejszenia pobudzenia i zwiększenia relaksacji mięśni.

Wchłanianie

Zopiklon jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym.

Dystrybucja

Zopiklon jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Zopiklon jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Zopiklon jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Zopiklon jest lekiem przeciwlękowym i nasennym stosowanym w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u dorosłych. Lek ten może powodować uzależnienie i zaburzenia funkcji poznawczych. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów lub obsługiwanie maszyn po przyjęciu zopiklonu. Lek ten nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Najczęstszymi skutkami ubocznymi zopiklonu są zawroty głowy, senność i bóle głowy. Zopiklon działa na receptory benzodiazepinowe w mózgu, co prowadzi do zmniejszenia pobudzenia i zwiększenia relaksacji mięśni. Lek ten jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego, dobrze dystrybuowany w organizmie, metabolizowany w wątrobie i wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz