Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Benzylopenicylina benzatynowa

Wskazania do stosowania

Benzylopenicylina benzatynowa jest antybiotykiem z grupy penicylin. Stosowana jest w leczeniu zakażeń bakteryjnych, takich jak zapalenie gardła, zapalenie płuc, zapalenie ucha, zapalenie zatok, zapalenie skóry oraz choroby przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka i kiła.

Dawkowanie

Dawkowanie benzylopenicyliny benzatynowej zależy od wieku pacjenta, wagi ciała, ciężkości choroby oraz innych czynników. Lek podawany jest w postaci zastrzyku domięśniowego. Zazwyczaj dawka wynosi 600 000 jednostek na raz lub 1,2 miliona jednostek co 2-4 tygodnie.

Przeciwskazania do stosowania

Benzylopenicylina benzatynowa jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na penicyliny oraz u pacjentów z chorobami nerek i wątroby.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia benzylopenicyliną benzatynową należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach, jakie pacjent ma lub miał w przeszłości, a także o przyjmowanych lekach. W trakcie leczenia należy monitorować funkcje nerek i wątroby oraz poziom cukru we krwi.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Benzylopenicylina benzatynowa może oddziaływać z innymi lekami, takimi jak doustne antykoncepcyjne, leki moczopędne, leki przeciwzakrzepowe oraz leki przeciwwymiotne. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu w trakcie leczenia benzylopenicyliną benzatynową, ponieważ może to zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Benzylopenicylina benzatynowa nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Benzylopenicylina benzatynowa może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, takich jak badania czynności wątroby i nerek oraz badania krwi.

Wpływ na ciążę

Benzylopenicylina benzatynowa jest bezpieczna w czasie ciąży. Może być stosowana w przypadku zakażeń bakteryjnych u kobiet w ciąży.

Wpływ na laktację

Benzylopenicylina benzatynowa przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się jej stosowania u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Benzylopenicylina benzatynowa nie wpływa na płodność.

Skutki uboczne

Benzylopenicylina benzatynowa może powodować działania niepożądane, takie jak ból i obrzęk w miejscu podania, gorączka, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, wysypka skórna, świąd, obrzęk naczynioruchowy oraz reakcje alergiczne.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie benzylopenicyliny benzatynowej może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, drgawki oraz zaburzenia świadomości. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Benzylopenicylina benzatynowa działa bakteriobójczo, czyli zabija bakterie. Hamuje ona syntezę ściany komórkowej bakterii, co prowadzi do ich śmierci.

Wchłanianie

Benzylopenicylina benzatynowa jest wchłaniana powoli z miejsca podania.

Dystrybucja

Benzylopenicylina benzatynowa jest dystrybuowana do tkanek i płynów ustrojowych.

Metabolizm

Benzylopenicylina benzatynowa nie ulega metabolizmowi.

Wydalanie

Benzylopenicylina benzatynowa jest wydalana z organizmu przez nerki.

Podsumowanie

Benzylopenicylina benzatynowa jest antybiotykiem z grupy penicylin, stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Lek może powodować działania niepożądane, takie jak ból i obrzęk w miejscu podania, gorączka, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, wysypka skórna, świąd, obrzęk naczynioruchowy oraz reakcje alergiczne. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach, jakie pacjent ma lub miał w przeszłości, a także o przyjmowanych lekach. W trakcie leczenia należy monitorować funkcje nerek i wątroby oraz poziom cukru we krwi. Benzylopenicylina benzatynowa jest bezpieczna w czasie ciąży, ale nie zaleca się jej stosowania u kobiet karmiących piersią. Lek działa bakteriobójczo, czyli zabija bakterie, hamując syntezę ich ściany komórkowej. Benzylopenicylina benzatynowa jest wchłaniana powoli z miejsca podania, dystrybuowana do tkanek i płynów ustrojowych, nie ulega metabolizmowi i jest wydalana z organizmu przez nerki.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz