Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Kolistyna (kolistymetat sodowy)

Wskazania do stosowania

Kolistyna (kolistymetat sodowy) jest stosowana w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie oporne na inne antybiotyki, w szczególności Acinetobacter baumannii i Pseudomonas aeruginosa.

Dawkowanie

Dawkowanie kolistyny zależy od wieku, wagi i stanu pacjenta oraz rodzaju zakażenia. Zazwyczaj stosuje się dawkę 2-5 mg/kg masy ciała na dobę, podzieloną na 2-3 dawki. Lek podaje się dożylnie, w ciągu 30-60 minut.

Przeciwskazania do stosowania

Kolistyna jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na kolistymetat sodowy lub inne antybiotyki polimyksynowe.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia kolistyną należy wykonać badania laboratoryjne, w tym ocenę czynności nerek i wątroby. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, wątroby lub układu oddechowego.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Kolistyna może wchodzić w interakcje z innymi lekami, w tym z niektórymi antybiotykami, lekami przeciwzakrzepowymi i lekami moczopędnymi. Należy unikać jednoczesnego stosowania kolistyny z innymi antybiotykami polimyksynowymi.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono istotnych interakcji kolistyny z alkoholem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Kolistyna nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Kolistyna może wpływać na skuteczność szczepionek, dlatego należy unikać jednoczesnego stosowania leku z szczepionkami.

Wpływ na ciążę

Kolistyna należy do kategorii C w ciąży, co oznacza, że nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży. Lek należy stosować tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy kolistyna przenika do mleka matki. Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu kolistyny na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi kolistyny są zaburzenia czynności nerek i uszkodzenie słuchu. Mogą również wystąpić nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, wysypka skórna i gorączka.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie kolistyny może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, w szczególności uszkodzenia nerek i słuchu. W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Kolistyna jest antybiotykiem polimyksynowym, który działa na błony komórkowe bakterii, powodując ich uszkodzenie i śmierć.

Wchłanianie

Kolistyna jest słabo wchłaniana z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Kolistyna dystrybuuje się w organizmie nierównomiernie, głównie do tkanek miękkich i płuc.

Metabolizm

Kolistyna nie ulega metabolizmowi w organizmie.

Wydalanie

Kolistyna jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Kolistyna jest antybiotykiem polimyksynowym stosowanym w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie oporne na inne antybiotyki. Lek może powodować szereg działań niepożądanych, w tym uszkodzenie nerek i słuchu. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badania laboratoryjne i ocenić stan pacjenta. Kolistyna jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na kolistymetat sodowy lub inne antybiotyki polimyksynowe. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, wątroby lub układu oddechowego.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz