Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Na jelita

Mikroflora jelitowa jest bardzo ważną częścią ludzkiego organizmu. Przede wszystkim jest to prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, ale wraz z brakiem równowagi mikroflory cierpią również inne procesy biochemiczne zachodzące w ludzkim organizmie. Dla usprawnienia pracy jelit można przyjmować różne preparaty regulujące ich funkcje w organizmie.

Aktywne filtry

Dlaczego należy wspomagać pracę jelit?

Zdrowa mikroflora jelitowa jest zaangażowana w neutralizację kwasów tłuszczowych, trawienie żywności, rozpuszczanie włókien i hydrolizę białek, w tworzeniu kwaśnego środowiska w jelicie, aby zapobiec reprodukcji patogennej mikroflory. Bez udziału normalnej mikroflory witaminy nie są syntetyzowane, słabo wchłaniane przez jelita, cierpi na tym skład gazowy jelit i metabolizm wody i soli w organizmie człowieka. Zdrowa mikroflora uczestniczy również w metabolizmie kwasu żółciowego i cholesterolu oraz reguluje wypróżnienia.

Preparaty do odbudowy naturalnej mikroflory jelitowej

W arsenale współczesnych gastrologów istnieją różne grupy środków do przywrócenia mikroflory jelitowej. Wszystkie są podzielone na trzy główne grupy: probiotyki, prebiotyki i synbiotyki. Prebiotyki są środkami o właściwościach bifidogennych tzn. tworzą pożywkę, w której rozmnażają się korzystne bifidobakterie i bakterie kwasu mlekowego. Leki wspomagające pracę jelit to probiotyki służące do przywrócenia mikroflory jelitowej lub preparaty zawierające żywe składniki normalnej mikroflory, które kompensują niedobór bifidobakterii i / lub pałeczek kwasu mlekowego.

Leki wspomagające pracę jelit - synbiotyki

Najbardziej obiecujące leki do przywrócenia mikroflory jelitowej należą do grupy synbiotyków i zawierają zarówno prebiotyki, jak i probiotyki. Synbiotyki jednocześnie zastępują niedobór normalnej flory jelitowej i stymulują jej wzrost, tworząc korzystne warunki dla życia bifidobakterii i pałeczek kwasu mlekowego. Skuteczne leki do przywrócenia mikroflory jelitowej mogą składać się z 9 różnych szczepów korzystnych mikroorganizmów, składników prawidłowej flory jelitowej, a ich stężenie w pojedynczej dawce pozwala na przyjmowanie leku tylko raz dziennie.

Preparaty oparte na naturalnych składnikach ziołowych wspomagające pracę jelit

Leczenie stanów zapalnych jelit można również przeprowadzić przy pomocy tradycyjnej medycyny, preparatów ziołowych o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym, takich jak wywary z kory dębu, rumianku i dziurawca.

Dostępne na rynku suplementy diety zawierające w swoim składzie takie zioła jak babka jajowata zapewniają uregulowanie rytmu wypróżnień, natomiast cykoria pomaga kontrolować wagę a razem korzystnie wpływają na pracę jelit. Warto wspomnieć, że łupina nasienna babki jajowatej jest źródłem błonnika pokarmowego, który posiada zdolność pęcznienia w przewodzeniu pokarmowym.

Leki na zespół jelita drażliwego zawierające w swoim składzie aloes, rumianek, melisę, koper włoski wpływają dobroczynnie na powierzchnię błony śluzowej jelita, budując warstwę ochronną, zabezpieczającą błonę śluzową przed działaniem substancji drażniących, co pozwala ograniczyć dolegliwości jelitowe. Natomiast senes jest rośliną wykorzystywaną do produkcji preparatów wspomagających funkcjonowanie jelit. Liście tej rośliny wspomagają pracę przewodu pokarmowego, pomagają utrzymać prawidłową czynność jelit i ich prawidłowe funkcjonowanie. Ponadto zapewniają wsparcie dla prawidłowego trawienia.

Dlaczego warto stosować naturalne preparaty na wspomaganie pracy jelit?

W aptekach dostępne są również preparaty na bazie tianiny żelatyny które pomagają przywrócić fizjologiczne funkcje ścian jelita podczas biegunki. Działają szybko, pomagając skrócić czas trwania biegunki różnego pochodzenia.Tanina żelatyny tworzy warstwę ochronną w jelicie, chroniąc błonę śluzową.

Natomiast lek wspomagający pracę jelit z naturalną glinką mineralną (krzemian magnezowo-glinowy) i simetikonem przynosi szybkie złagodzenie objawów bólu i nagromadzenie gazu w układzie pokarmowym. Preparat łagodzi bóle brzucha z biegunką u osób z zespołem jelita drażliwego. Normalizuje perystaltykę jelit i zmniejsza ból, zapobiegając w ten sposób niedrożności jelit. Wymienione składniki nie są wchłaniane w jelitach. Naturalna glinka mineralna absorbuje toksyny, bakterie i rotawirusy, zapobiegając ich przywieraniu do błony śluzowej jelit. Simetikon powoduje łatwiejsze połączenie pęcherzyków gazu w żołądku i jelitach, co ułatwia przepływ gazów w jelitach.