Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Furosemid

Wskazania do stosowania

Furosemid jest lekiem moczopędnym, który jest stosowany w leczeniu obrzęków spowodowanych niewydolnością serca, chorobami nerek, wątroby oraz w stanach nadciśnienia tętniczego.

Dawkowanie

Dawkowanie furosemidu zależy od wieku, masy ciała oraz stanu zdrowia pacjenta. Zazwyczaj zaleca się dawkę początkową wynoszącą 20-80 mg na dobę, podzieloną na 1-2 dawki. W przypadku braku efektu terapeutycznego, dawkę można zwiększyć do 600 mg na dobę.

Przeciwskazania do stosowania

Furosemid jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na furosemid lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie. Nie należy stosować furosemidu u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, kwasicy metabolicznej, hipokaliemią, hiponatremią oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Furosemid może powodować hipokaliemię, hipomagnezemię oraz hiponatremię. W przypadku stosowania furosemidu u pacjentów z cukrzycą, należy monitorować poziom glukozy we krwi. Furosemid może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, takich jak poziom kreatyniny, mocznika, glukozy, potasu oraz magnezu.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Furosemid może nasilać działanie leków przeciwnadciśnieniowych oraz leków przeciwpłytkowych. Furosemid może zmniejszać skuteczność leków przeciwdrgawkowych oraz leków przeciwzapalnych niesteroidowych.

Interakcje z alkoholem

Furosemid może nasilać działanie alkoholu oraz wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Furosemid może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Pacjenci powinni zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Furosemid może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, takich jak poziom kreatyniny, mocznika, glukozy, potasu oraz magnezu.

Wpływ na ciążę

Furosemid jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży oraz u kobiet planujących ciążę. W przypadku konieczności stosowania furosemidu u kobiet w ciąży, należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na laktację

Furosemid przenika do mleka matki i może wpływać na dziecko karmione piersią. W przypadku konieczności stosowania furosemidu u kobiet karmiących piersią, należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na płodność

Nie ma danych na temat wpływu furosemidu na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi furosemidu są bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, zmniejszenie apetytu, bóle brzucha, wysypka skórna, świąd skóry, gorączka oraz zmniejszenie stężenia elektrolitów we krwi.

Objawy przedawkowania

Objawami przedawkowania furosemidu są hipotonia, hipowolemia, hipokaliemia, hiponatremia, hipomagnezemia oraz zaburzenia rytmu serca.

Mechanizm działania

Furosemid jest lekiem moczopędnym, który działa poprzez hamowanie resorpcji zwrotnej jonów chlorkowych, sodowych oraz potasowych w kanalikach nerkowych. W wyniku tego zwiększa się wydalanie sodu, chloru, potasu oraz wody z organizmu.

Wchłanianie

Furosemid jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Furosemid jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Furosemid jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Furosemid jest wydalany z organizmu w postaci niezmienionej oraz w postaci metabolitów z moczem.

Podsumowanie

Furosemid jest lekiem moczopędnym, który jest stosowany w leczeniu obrzęków spowodowanych niewydolnością serca, chorobami nerek, wątroby oraz w stanach nadciśnienia tętniczego. Furosemid może powodować hipokaliemię, hipomagnezemię oraz hiponatremię. W przypadku stosowania furosemidu u pacjentów z cukrzycą, należy monitorować poziom glukozy we krwi. Furosemid jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią. Najczęstszymi skutkami ubocznymi furosemidu są bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, zmniejszenie apetytu, bóle brzucha, wysypka skórna, świąd skóry, gorączka oraz zmniejszenie stężenia elektrolitów we krwi. Furosemid jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego, dobrze dystrybuowany w organizmie, metabolizowany w wątrobie oraz wydalany z organizmu z moczem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz