Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Metotreksat

Wskazania do stosowania

Metotreksat jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób nowotworowych, takich jak chłoniaki, białaczki, raki piersi, płuca, jajnika, szyjki macicy, trzustki i żołądka. Ponadto, jest stosowany w leczeniu chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie skóry i choroba Crohna.

Dawkowanie

Dawkowanie metotreksatu zależy od rodzaju choroby i stanu pacjenta. Lek jest podawany doustnie lub w postaci zastrzyków. Dawkowanie i częstotliwość podawania ustala lekarz prowadzący.

Przeciwskazania do stosowania

Metotreksat jest przeciwwskazany u pacjentów z chorobami wątroby, nerek, szpiku kostnego, chorobami układu krwiotwórczego, chorobami płuc, chorobami autoimmunologicznymi, chorobami zakaźnymi, chorobami układu pokarmowego, chorobami serca i naczyń oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia metotreksatem należy wykonać badania krwi, wątroby i nerek. Podczas leczenia należy unikać kontaktu z osobami chorującymi na choroby zakaźne, ponieważ lek osłabia układ odpornościowy. Należy unikać spożywania alkoholu podczas leczenia metotreksatem.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Metotreksat może wchodzić w interakcje z innymi lekami, takimi jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, sulfonamidy, penicylina, fenytoina, probenecyd, leki moczopędne, leki immunosupresyjne i leki przeciwwirusowe. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Interakcje z alkoholem

Spożywanie alkoholu podczas leczenia metotreksatem może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak uszkodzenie wątroby i nerek. Należy unikać spożywania alkoholu podczas leczenia metotreksatem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Metotreksat może powodować zawroty głowy i zaburzenia widzenia, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn podczas leczenia metotreksatem.

Inne rodzaje interakcji

Metotreksat może wpływać na działanie szczepionek, dlatego należy poinformować lekarza o planowanym szczepieniu przed rozpoczęciem leczenia.

Wpływ na ciążę

Metotreksat jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży, ponieważ może powodować wady wrodzone u płodu. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia metotreksatem.

Wpływ na laktację

Metotreksat przenika do mleka matki i może powodować działania niepożądane u niemowląt. Kobiety karmiące piersią nie powinny stosować metotreksatu.

Wpływ na płodność

Metotreksat może wpływać na płodność u mężczyzn i kobiet. Należy poinformować lekarza o planowaniu ciąży przed rozpoczęciem leczenia metotreksatem.

Skutki uboczne

Metotreksat może powodować działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty, biegunka, zmniejszenie liczby krwinek białych i płytek krwi, uszkodzenie wątroby i nerek, zmiany skórne, bóle stawów i mięśni, zmęczenie, zawroty głowy, zaburzenia widzenia i słuchu.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie metotreksatu może powodować uszkodzenie wątroby, nerek i szpiku kostnego. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Metotreksat hamuje podział komórek nowotworowych poprzez blokowanie enzymów, które są niezbędne do syntezy kwasów nukleinowych.

Wchłanianie

Metotreksat jest dobrze wchłaniany po podaniu doustnym i dożylnym.

Dystrybucja

Metotreksat jest dystrybuowany do tkanek i płynów ustrojowych, w tym do płynu mózgowo-rdzeniowego.

Metabolizm

Metotreksat jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Metotreksat jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Metotreksat jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób nowotworowych i autoimmunologicznych. Lek może powodować działania niepożądane, dlatego należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badania krwi, wątroby i nerek. Metotreksat jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u pacjentów z chorobami wątroby, nerek, szpiku kostnego, chorobami układu krwiotwórczego, chorobami płuc, chorobami autoimmunologicznymi, chorobami zakaźnymi, chorobami układu pokarmowego i chorobami serca i naczyń. Należy unikać spożywania alkoholu podczas leczenia metotreksatem. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz