Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Rumianek pospolity

Wygląd, Pochodzenie, Morfologia

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) to roślina z rodziny astrowatych, pochodząca z Europy i Azji. Rośnie dziko na polach, łąkach i przydrożach. Jest to roślina jednoroczna, osiągająca wysokość od 20 do 50 cm. Ma cienkie łodygi, które są rozgałęzione na szczycie. Liście są pierzaste, złożone z wąskich odcinków. Kwiaty są białe, z żółtym środkiem, zebrane w koszyczki. Rumianek kwitnie od czerwca do września.

Działanie, Właściwości, Skład

Rumianek pospolity ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, uspokajające i przeciwskurczowe. Zawiera olejek eteryczny, flawonoidy, kumaryny, garbniki i kwasy organiczne. Olejek eteryczny zawiera m.in. chamazulen, który jest odpowiedzialny za działanie przeciwzapalne.

Zastosowanie i Wskazania

Rumianek pospolity jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych skóry, błon śluzowych, jamy ustnej i gardła. Pomaga w łagodzeniu bólu i skurczów jelit, a także działa uspokajająco i łagodzi objawy stresu. Rumianek jest również stosowany w leczeniu infekcji dróg moczowych i stanów zapalnych dróg oddechowych.

Stosowanie i Dawkowanie

Rumianek pospolity jest stosowany w postaci naparu, okładów, kąpieli oraz w postaci preparatów farmaceutycznych. Napar przygotowuje się z łyżki suszu na szklankę wrzącej wody. Napar można pić trzy razy dziennie po łyżce stołowej. Okłady z rumianku stosuje się na skórę w przypadku stanów zapalnych. Kąpiel z rumianku działa kojąco na skórę i łagodzi swędzenie. Preparaty farmaceutyczne z rumiankiem są dostępne w postaci kropli, tabletek, syropów i maści.

Interakcje z Lekami I Ziołami

Rumianek pospolity może wpływać na działanie niektórych leków, dlatego przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Rumianek może nasilać działanie leków uspokajających i nasennych.

Skutki Uboczne, Przedawkowanie

Rumianek pospolity jest zwykle dobrze tolerowany przez organizm, jednak w niektórych przypadkach może powodować reakcje alergiczne. Przedawkowanie rumianku może prowadzić do nudności, wymiotów i biegunki.

Podsumowanie

Rumianek pospolity to roślina o wielu właściwościach leczniczych. Jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych skóry, błon śluzowych, jelit, dróg moczowych i oddechowych. Rumianek działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, uspokajająco i przeciwskurczowo. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz