Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Kabozantynib

Wskazania do stosowania

Kabozantynib to lek stosowany w leczeniu raka nerki, tarczycy oraz raka wątrobowokomórkowego. Jest to inhibitor kinazy tyrozynowej, który hamuje wzrost nowotworów.

Dawkowanie

Dawkowanie kabozantynibu zależy od rodzaju raka oraz stanu pacjenta. Zwykle zaleca się przyjmowanie jednej tabletki doustnej raz dziennie, co najmniej godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po posiłku. Lek należy połykać w całości, popijając wodą.

Przeciwskazania do stosowania

Kabozantynib jest przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na substancję czynną lub którzy mają ciężką niewydolność wątroby.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia kabozantynibem należy wykonać badania czynności wątroby oraz nerek. Lek może wpływać na poziom cukru we krwi, dlatego u pacjentów z cukrzycą należy monitorować poziom glukozy. Kabozantynib może również powodować zmęczenie oraz zawroty głowy, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwanie maszyn.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Kabozantynib może wpływać na działanie innych leków, dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o lekach bez recepty oraz suplementach diety.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas leczenia kabozantynibem, ponieważ alkohol może zwiększać ryzyko działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Kabozantynib może powodować zawroty głowy oraz zmęczenie, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwanie maszyn. Pacjenci powinni unikać wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi, jeśli odczuwają te objawy.

Inne rodzaje interakcji

Kabozantynib może wpływać na działanie innych leków, dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o lekach bez recepty oraz suplementach diety.

Wpływ na ciążę

Kabozantynib może szkodzić płodowi i jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia kabozantynibem.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy kabozantynib przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Kabozantynib może wpłynąć na płodność u mężczyzn i kobiet. Pacjenci powinni porozmawiać z lekarzem o możliwości zachowania płodności przed rozpoczęciem leczenia.

Skutki uboczne

Kabozantynib może powodować wiele działań niepożądanych, w tym biegunkę, nudności, wymioty, zmiany skórne, zmęczenie, bóle głowy, zawroty głowy, problemy z oddychaniem, problemy z sercem, problemy z nerkami oraz problemy z wątrobą.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie kabozantynibu może prowadzić do zwiększenia działań niepożądanych. W przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem lub natychmiast udać się do szpitala.

Mechanizm działania

Kabozantynib jest inhibitorem kinazy tyrozynowej, który hamuje wzrost nowotworów. Lek blokuje szlaki sygnałowe, które są niezbędne do wzrostu i podziału komórek nowotworowych.

Wchłanianie

Kabozantynib jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Kabozantynib jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Kabozantynib jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Kabozantynib jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Kabozantynib jest lekiem stosowanym w leczeniu raka nerki, tarczycy oraz raka wątrobowokomórkowego. Lek jest inhibitor kinazy tyrozynowej, który hamuje wzrost nowotworów. Kabozantynib może powodować wiele działań niepożądanych, dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy skonsultować się z lekarzem. Pacjenci powinni unikać spożywania alkoholu podczas leczenia oraz unikać wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi, jeśli odczuwają zawroty głowy lub zmęczenie. Kabozantynib jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz