Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Łuszczyca

Łuszczyca to często spotykana choroba skóry, którą rozpoznać można po suchych łuskach w połączeniu ze stanem zapalnym. Jej przyczyny nie są do końca znane, jednak wpływ mają różnego rodzaju infekcje, podrażnienia skóry, leki czy stres i niezdrowy tryb życia.

Aktywne filtry

Jakie są rodzaje łuszczycy?

Łuszczyca występuje w różnych odmianach dotykających poszczególne części ciała. Różnią się one zarówno wyglądem, jak i intensywnością zmian na skórze. W zależności od tego warto zastosować odpowiednią terapię specjalnymi preparatami. Łuszczyca głowy objawia się swędzącymi i łuszczącymi się plamkami w obrębie skóry głowy, karku, uszu i czoła. Łuszczyca paznokci zaś wgłębieniami w płytce paznokciowej oraz plamkami, przez które paznokieć może miejscowo zmienić odcień na żółty lub biały. Nieco inaczej wygląda przebieg łuszczycy krostkowej, gdyż może występować w ograniczonym miejscu lub być rozsiana na dużym obszarze. Nie warto rezygnować ze zwalczania objawów, gdyż może to doprowadzić do nasilenia problemu lub jego ciągłego nawracania.

Jak walczyć z objawami łuszczycy?

Obecnie istnieje wiele różnorodnych preparatów, które pomagają w walce z łuszczycą. Wśród nich bardzo popularne są specjalne dermokosmetyki dla osób z tym problemem. Doskonale nadają się do codziennego stosowania przez chore osoby, gdyż eliminują objawy, a przy tym pielęgnują skórę. Mogą być idealnym uzupełnieniem terapii lekarskiej. Ze względu na dużą różnorodność środków pielęgnacyjnych każdy pacjent może dostosować odpowiedni produkt do konkretnego rodzaju schorzenia - łuszczycy krostkowej, głowy czy paznokci lub własnego zapotrzebowania. Dostępne są m.in. kremy, mydła, balsamy do ciała, olejki do kąpieli, żele czy szampony. Dla dokonania prawidłowego wyboru preparatu warto skorzystać z profesjonalnej porady lekarza lub farmaceuty.