Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Termometry

Termometr medyczny to urządzenie, które powinno się znaleźć w każdej domowej apteczce. Pomaga bardzo precyzyjnie zmierzyć temperaturę ciała, co pozwala na szybkie wykrycie różnorodnych infekcji i stanów chorobowych lub ogólnego osłabienia organizmu.

Aktywne filtry

Jakie są zalety elektronicznych termometrów?

Obecnie największą popularnością cieszą się termometry elektroniczne, wśród których wyróżnić można klasyczne modele pod pachę, do ucha, odbytu lub jamy ustnej, w tym w postaci smoczków dla małych dzieci. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz najczęściej bardzo szybki i dokładny pomiar. Wiele aktualnie produkowanych termometrów nadaje się do wielofunkcyjnego użytku, dzięki czemu można wybrać najbardziej pożądane miejsce pomiaru. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku dzieci, które często są zbyt ruchliwe, aby wytrzymały w jednej pozycji. Powszechne w tego typu urządzeniach są również funkcje zapamiętywania mierzonej temperatury. W zależności od modelu może wyświetlać ostatni pomiar po włączeniu lub mieć możliwość podglądu także wcześniejszych pomiarów.

Nowoczesne termometry bezdotykowe

Termometry bezdotykowe to nowoczesne modele kojarzone najczęściej z termometrami lekarskimi. Coraz chętniej jednak wybierane są także do domowej apteczki. W rzeczywistości są termometry na podczerwień, dzięki czemu wystarczy jedynie przybliżyć urządzenie na odległość kilku do kilkunastu centymetrów od ciała. Daje to możliwość dokonywania pomiarów w podczas snu. W zależności od modelu temperaturę mierzy się na czole, skroni lub za uchem. Dokonywanie pomiarów z ich pomocą jest niezwykle szybkie i wygodne, a przy tym bardzo dokładne. Ponadto można ich użyć, aby określić temperaturę wody, pożywienia lub pomieszczenia. Tego typu termometry najczęściej mają wbudowaną datę i godzinę, dzięki czemu można przeglądać poprzednie wyniki z czasem pomiaru.

O termometrach piszemy też na naszym blogu

pies mierzy temperaturę

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę oraz jakie są jej normy?

W zależności od rodzaju termometru medycznego i miejsca pomiaru, mierzenie temperatury może się trochę różnić. Warto również zwrócić uwagę, że na temperaturę mają wpływ różnorodne czynniki, między innymi wiek, pora roku lub dnia.

ręka termometr

Rodzaje termometrów, a ich dokładność

Obecnie na rynku znajdują się różne rodzaje termometrów. Każdy z nich ma nieco inną dokładność pomiaru, a ich prawidłowość może zależeć od poszczególnych czynników. Warto wybierać wysokiej jakości urządzenia i zapoznać się dokładnie z ich specyfiką.

kobieta sprawdza temperaturę

Gorączka - domowe sposoby na obniżenie temperatury

Nie zawsze w przypadku wystąpienia gorączki potrzebne są środki farmaceutyczne. Często wystarczą domowe sposoby, takie jak ziołowe napary, zimne okłady czy kąpiel w wannie. Warto przy tym kontrolować temperaturę ciała za pomocą termometru medycznego.