Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Termometry

Termometr medyczny to urządzenie, które powinno się znaleźć w każdej domowej apteczce. Pomaga bardzo precyzyjnie zmierzyć temperaturę ciała, co pozwala na szybkie wykrycie różnorodnych infekcji i stanów chorobowych lub ogólnego osłabienia organizmu.

Jest 48 produktów.

Pokazano 1-42 z 48 pozycji

Aktywne filtry

Jakie są zalety elektronicznych termometrów?

Obecnie największą popularnością cieszą się termometry elektroniczne, wśród których wyróżnić można klasyczne modele pod pachę, do ucha, odbytu lub jamy ustnej, w tym w postaci smoczków dla małych dzieci. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz najczęściej bardzo szybki i dokładny pomiar. Wiele aktualnie produkowanych termometrów nadaje się do wielofunkcyjnego użytku, dzięki czemu można wybrać najbardziej pożądane miejsce pomiaru. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku dzieci, które często są zbyt ruchliwe, aby wytrzymały w jednej pozycji. Powszechne w tego typu urządzeniach są również funkcje zapamiętywania mierzonej temperatury. W zależności od modelu może wyświetlać ostatni pomiar po włączeniu lub mieć możliwość podglądu także wcześniejszych pomiarów.

Nowoczesne termometry bezdotykowe

Termometry bezdotykowe to nowoczesne modele kojarzone najczęściej z termometrami lekarskimi. Coraz chętniej jednak wybierane są także do domowej apteczki. W rzeczywistości są termometry na podczerwień, dzięki czemu wystarczy jedynie przybliżyć urządzenie na odległość kilku do kilkunastu centymetrów od ciała. Daje to możliwość dokonywania pomiarów w podczas snu. W zależności od modelu temperaturę mierzy się na czole, skroni lub za uchem. Dokonywanie pomiarów z ich pomocą jest niezwykle szybkie i wygodne, a przy tym bardzo dokładne. Ponadto można ich użyć, aby określić temperaturę wody, pożywienia lub pomieszczenia. Tego typu termometry najczęściej mają wbudowaną datę i godzinę, dzięki czemu można przeglądać poprzednie wyniki z czasem pomiaru.

O termometrach piszemy też na naszym blogu

pies mierzy temperaturę

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę oraz jakie są jej normy?

W zależności od rodzaju termometru medycznego i miejsca pomiaru, mierzenie temperatury może się trochę różnić. Warto również zwrócić uwagę, że na temperaturę mają wpływ różnorodne czynniki, między innymi wiek, pora roku lub dnia.

ręka termometr

Rodzaje termometrów, a ich dokładność

Obecnie na rynku znajdują się różne rodzaje termometrów. Każdy z nich ma nieco inną dokładność pomiaru, a ich prawidłowość może zależeć od poszczególnych czynników. Warto wybierać wysokiej jakości urządzenia i zapoznać się dokładnie z ich specyfiką.

kobieta sprawdza temperaturę

Gorączka - domowe sposoby na obniżenie temperatury

Nie zawsze w przypadku wystąpienia gorączki potrzebne są środki farmaceutyczne. Często wystarczą domowe sposoby, takie jak ziołowe napary, zimne okłady czy kąpiel w wannie. Warto przy tym kontrolować temperaturę ciała za pomocą termometru medycznego.