Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Mirabegron

Wskazania do stosowania

Mirabegron to lek stosowany w leczeniu objawów nietrzymania moczu u dorosłych pacjentów z zespołem nadreaktywnego pęcherza moczowego.

Dawkowanie

Zwykle zaleca się stosowanie 50 mg mirabegronu raz na dobę. W przypadku braku wystarczającej odpowiedzi na leczenie, dawkę można zwiększyć do 100 mg raz na dobę.

Przeciwskazania do stosowania

Mirabegron jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia mirabegronem należy wykluczyć inne przyczyny nietrzymania moczu, takie jak infekcje dróg moczowych czy nowotwory. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Mirabegron może wpływać na metabolizm innych leków, takich jak doustne środki antykoncepcyjne, warfaryna czy digoksyna. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania mirabegronu, ponieważ może to nasilać niepożądane działania leku.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Mirabegron może powodować zawroty głowy i zmęczenie, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Pacjenci powinni unikać wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi i szybkiej reakcji.

Inne rodzaje interakcji

Mirabegron może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, takich jak badania czynności wątroby czy poziom glukozy we krwi. Należy poinformować lekarza o stosowaniu mirabegronu przed wykonaniem badań.

Wpływ na ciążę

Nie przeprowadzono dostatecznych badań dotyczących stosowania mirabegronu u kobiet w ciąży. Lek powinien być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy mirabegron przenika do mleka matki. Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu mirabegronu na płodność. Nie ma jednak powodów do podejrzeń, że lek mógłby wpłynąć na zdolność do prokreacji.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi stosowania mirabegronu są bóle głowy, zawroty głowy, nudności, biegunka oraz bóle brzucha. Rzadziej mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, obrzęki oraz reakcje alergiczne.

Objawy przedawkowania

W przypadku przedawkowania mirabegronu mogą wystąpić objawy takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy oraz zaburzenia rytmu serca. W razie wystąpienia tych objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Mirabegron działa poprzez pobudzenie receptorów beta-3 adrenergicznych w mięśniach pęcherza moczowego, co prowadzi do zwiększenia pojemności pęcherza oraz zmniejszenia częstości skurczów mięśni pęcherza.

Wchłanianie

Mirabegron jest dobrze wchłaniany po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie leku we krwi osiąga się po około 2-3 godzinach.

Dystrybucja

Mirabegron wiąże się z białkami osocza w około 71%. Lek jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Mirabegron jest metabolizowany w wątrobie za pomocą enzymów cytochromu P450.

Wydalanie

Mirabegron jest wydalany głównie z moczem w postaci metabolitów.

Podsumowanie

Mirabegron to lek stosowany w leczeniu objawów nietrzymania moczu u dorosłych pacjentów z zespołem nadreaktywnego pęcherza moczowego. Lek działa poprzez pobudzenie receptorów beta-3 adrenergicznych w mięśniach pęcherza moczowego, co prowadzi do zwiększenia pojemności pęcherza oraz zmniejszenia częstości skurczów mięśni pęcherza. Mirabegron może powodować skutki uboczne, takie jak bóle głowy, zawroty głowy czy nudności. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami rytmu serca. Przed rozpoczęciem leczenia mirabegronem należy wykluczyć inne przyczyny nietrzymania moczu. Mirabegron może wpływać na metabolizm innych leków, dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania mirabegronu. Lek nie jest zalecany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. W przypadku przedawkowania mirabegronu należy skontaktować się z lekarzem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz