Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Testy ciążowe

Moment zajścia w ciąże to wielkie wydarzenie dla kobiety oraz jej partnera. Niekiedy pierwsze symptomy tego stanu łatwo przeoczyć, a ciekawość bądź też pewien rodzaj nerwowości mogą wpływać na nasze codzienne życie. Niezastąpione okazują się wówczas domowe testy ciążowe. Powszechne, skuteczne oraz w dostępne przystępnych cenach potrafią wykryć ciąże nawet po niedługim upływie czasu od momentu zapłodnienia.

Aktywne filtry

Na jakiej zasadzie działa test ciążowy?

Cykl miesięczny to powtarzające się cyklicznie zmiany w ciele kobiety, które mają przygotować ją do procesu zapłodnienia oraz zagnieżdżenia zarodka. Jest regulowany hormonalnie dzięki sprzężeniu między elementami mózgu podwzgórzem i przysadką oraz narządami rozrodczymi: jajnikami i macicą. Cykl menstruacyjny regulowany jest przede wszystkim przez gonadoliberynę (GnRH), hormon folikulotropowy (FSH) oraz luteotropinę (LH). Swoją rolę odgrywają także estrogeny. Całość tych procesów ma za zadanie przygotowanie komórki jajowej do połączenia się z plemnikiem pochodzącym od mężczyzny oraz późniejsze zagnieżdżenie zarodka w ścianie macicy. Brak spodziewanej miesiączki, poranne mdłości, uczucie zmęczenia, wahania nastroju oraz wymioty - to mogą być symptomy uciążliwe dla kobiety we wczesnym etapie ciąży. Czy da się w warunkach domowych potwierdzić ciąże lub jej brak?

Zapłodnienie - czy to moment na testy ciążowe?

Kiedy podejrzewamy, że w wyniku stosunku mogło dojść do zapłodnienia warto rozważyć, aby wykonać test ciążowy. Po ilu dniach od zapłodnienia możemy zabrać się za wykonanie testu? Zasada działania testów ciążowych dostępnych na rynku jest podobna - badają one poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jest to kolejny z hormonów regulujących procesy rozrodcze. Gonadotropina kosmówkowa jest niezbędna do rozwoju łożyska. Rosnące stężenie hCG we krwi oraz w moczu ciężarnej kobiety możemy obserwować na krótko po momencie implantacji - a więc procesie zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy. Szacuje się, że do implantacji średnio dochodzi po upływie około 8 dni (a więc około od tygodnia ciąży) po zapłodnieniu. Wzrasta wtedy stężenie hormonu hCG i pojawia się odpowiedni moment, by zrobić test ciążowy. Dla większej pewności warto zatem odczekać nawet około 10 dni od momentu spodziewanego zapłodnienia.

Czułość testu ciążowego

Chodź dostępne w aptekach testy opierają się o pomiar wartości gonadotropiny kosmówkowej można wydzielić ich różne warianty. Rodzaje testów ciążowych szereguje się szczególnie wobec ich czułości. Czułość oznacza poziom hCG wobec którego wynik testu daje dodatni wynik. Im bardziej czuły testy tym mniejsze stężenie musi osiągnąć hormon hCG w próbce moczu by spodziewać się pozytywnego wyniku. Samą koncentrację gonadotropiny kosmówkowej określa się w jednostce IU/l. Uważa się, że domowe testy ciążowe to sprawdzona metoda wykrywania ciąży. Według badań skutecznie wykrywają one ciąże w około 90 % testów na kobietach ciężarnych. Czy są jakieś czynniki, które wpływają na stężenie hCG w moczu? Większość producentów dopuszcza wykonanie testu ciążowego o każdej porze dnia. Gonadotropina kosmówkowa osiąga jednak najwyższe stężenie w moczu o poranku.

Test ciążowy płytkowy, test strumieniowy, paskowy - co wybrać?

Rodzaje testów ciążowych klasyfikują nie tylko ich czułość, ale również formę. Test ciążowy płytkowy najczęściej sprzedawany jest z załączoną pipetą. Umożliwia ona pobranie próbki moczu i umieszczenie jej na specjalnej płytce. Test ciążowy płytkowy inaczej nazywany jest też kasetowym. Test strumieniowy określa stężenie hormonu hCG w moczu poprzez bezpośrednie oblanie go strumieniem moczu na powierzchnię testu w kształcie przypominającym flamaster. Popularny jest również test ciążowy paskowy - w jego przypadku pasek zawierający test należy zanurzyć w pojemniku, w którym obecny jest badany mocz.

Jak długo należy czekać na wynik testu ciążowego?

Rodzaje testów ciążowych determinują ich czułość oraz sposób w jaki wykonuje się test. Jak długo należy jednak czekać na negatywny bądź też pozytywny wynik testu? Przede wszystkim należy zapoznać się z informacjami ze strony producenta, dołączonymi do testu ciążowego. Odczytanie go zbyt wcześnie może bowiem zafałszować wynik. Warto dowiedzieć się również dokładnie co oznaczają poszczególne podziałki na płytce czy też pasku testowym. Uważa się, że najłatwiejsze w odczycie są nowoczesne testy elektroniczne. W przypadku negatywny bądź też pozytywny wynik testu powinien być zrozumiały po wcześniejszym zapoznaniu się z instrukcją. Jeżeli mamy wątpliwości najlepszym pomysłem w takim wypadku może być zgłoszenie się do lekarza, który fachowo oceni sytuację oraz zinterpretuje wyniki testu.

Fałszywie pozytywny wynik testu ciążowego

Pomimo wysokiej skuteczności jaką oferują testy ciążowe zdarza się, że wynik testu jest fałszywie pozytywny. Na zafałszowanie pomiaru mogą wpłynąć określone sytuacje. Należą do nich m.in. niedawne poronienie czy też zbliżający się okres menopauzy. Ponadto na test wykonywany ciążowy mogą wpłynąć równolegle przyjmowane przez nas leki. Mowa tu szczególnie o środkach zawierających hormony oraz lekach przeciwpsychotycznych oraz niektórych antydepresantach. Niezależnie od tego czy pobrany z moczu test daje wynik dodatni czy też ujemny warto go w każdej sytuacji powtórzyć chociaż jeden raz. Tu również ważna może być opinia lekarza. Pozytywnie określony test ciążowy może wynikać niestety również z pewnych stanów patologicznych jak torbiel jajnika.

Test ciążowy - o czym pamiętać?

Wynik testu ciążowego może być wiarygodnym sygnałem na temat stanu naszego organizmu. Powszechność, łatwość użycia, dostępność oraz przystępna cena sprawiają, że możemy dziś zrobić test ciążowy bezproblemowo oraz w komfortowych warunkach. Same ceny oferowanych testów ciążowych nie różnią się znacznie. Jak wspomniano wyżej wybierając odpowiedni dla nas produkt możemy sugerować się czułością oraz formą w jakiej sprzedawany jest test ciążowy. Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach użycia - odczekaniu wystarczającej ilości dni po zapłodnieniu, przeczytaniu instrukcji dołączonej do opakowania oraz nie korzystaniu z przeterminowanego testu ciążowego.

Odpowiedzialne korzystanie z testów

Niezwykle ważne jest odpowiedzialne podejście do wyniku testu. Niezależnie od tego czy jest pozytywny, czy też negatywny (w momencie, kiedy spodziewamy się, że zaszliśmy w ciąże) zasięgnąć profesjonalnej konsultacji lekarskiej, która pozwoli poprowadzić ciążę bądź też wspomóc metody rozrodu w przypadku niemożności zapłodnienia. Test ciążowy niezależnie od jego skuteczności należy zatem potraktować jako wskazówkę, a nie orzeczenie.


(4,9/5) z 261 wszystkich ocen produktów.