Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Opatrunki i produkty na odleżyny

Odleżyny to nieprzyjemna dolegliwość dotykająca pacjentów długo unieruchomionych. Mogą powstać w przebiegu hospitalizacji bądź też w trakcie leczenia w warunkach domowych, a także u osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Odleżyny powodują ból i mogą doprowadzić do poważnych powikłań narządowych. Dlatego ważne jest aby zapobiegać ich powstawaniu oraz hamować ich rozwój już na wczesnym etapie.

Aktywne filtry

Profilaktyka odleżyn

Odleżyny powstają w wyniku długotrwałego miejscowego ucisku bądź tarcia ciała. Skutkiem ucisku jest zablokowanie naczyń krwionośnych co prowadzi do martwicy tkanki. Dodatkowo miejsce odleżyny najczęściej objęte jest odczynem zapalnym z wysiękiem w postaci ropy. W zależności od stopnia zaawansowania odleżyny mogą występować powierzchownie bądź też dotyczyć tkanek znajdujących się głębiej w organizmie jak mięśnie. Czynnikami zwiększającymi ryzyko są podeszły wiek, nadwaga, cukrzyca oraz choroby naczyń. Niestety im bardziej zaawansowana jest choroba tym trudniej się z nią uporać. Dlatego jeżeli przewidujemy długotrwałą rehabilitację powiązaną z unieruchomieniem warto podjąć odpowiednie działania profilaktyczne. Podstawowe kroki to masaże, odpowiedni materac przeciwodleżynowy, częste zmianą pozycji chorego oraz specjalistyczne maści.

Materace przeciwodleżynowe

Materace przeciwodleżynowe oferowane przez producentów charakteryzują się odmiennymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Wyróżnia się m.in. materace piankowe, pneumatyczne czy rurowe. Niezależnie od typu mają za zadanie poprawić mikrokrążenie zaopatrujące uciśnięte tkanki w tlen. Wybierając odpowiedni dla nas produkt warto dobrać go pod kątem wagi chorego oraz przystosowania do zaawansowania odleżyn - przykładowo konstrukcje rurowe polecane są dla pacjentów z ciężkimi odleżynami wymagającymi długotrwałego leczenia. Kolejne przydatne cechy to nieprzemakalność oraz wysoka odporność na uszkodzenia. 

Jakie maści na odleżyny?

W profilaktyce i leczeniu odleżyn sprawdzą się wszelkie maści, kremy i żele o właściwościach zmniejszających tarcie. W dezynfekcji ran niezastąpione są także preparaty antybakteryjne pozwalające zapobiec infekcjom. Dobra maść na odleżyny powinna zawierać substancje pobudzające regenerację skóry. Na rynku coraz popularniejsze stają się także plastry przeciwodleżynowe o właściwościach kojących i regenerujących.