Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

biwalirudyna

Wskazania do stosowania

Biwalirudyna jest lekiem przeciwzakrzepowym stosowanym w leczeniu chorób serca, takich jak niestabilna choroba wieńcowa i zawał mięśnia sercowego. Jest również stosowana w celu zapobiegania zakrzepicy w czasie operacji na sercu.

Dawkowanie

Dawkowanie biwalirudyny zależy od wskazań do stosowania oraz stanu pacjenta. Lek podawany jest w postaci wstrzyknięcia dożylnego. Zazwyczaj dawka początkowa wynosi 0,75 mg/kg masy ciała, a następnie podaje się 1,75 mg/kg/h przez 4 godziny. Dawkę można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przeciwskazania do stosowania

Biwalirudyna jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub jakikolwiek składnik preparatu. Nie należy jej stosować u pacjentów z aktywnym krwawieniem lub chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia biwalirudyną należy dokładnie ocenić ryzyko krwawienia u pacjenta. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobami nerek lub wątroby oraz u osób w podeszłym wieku.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Biwalirudyna może zwiększać ryzyko krwawienia przy jednoczesnym stosowaniu innych leków przeciwzakrzepowych, takich jak heparyna, klopidogrel, warfaryna i aspiryna.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono istotnych interakcji między biwalirudyną a alkoholem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Nie stwierdzono wpływu biwalirudyny na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługę maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono istotnych interakcji między biwalirudyną a innymi lekami.

Wpływ na ciążę

Nie przeprowadzono wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa biwalirudyny u kobiet w ciąży. Lek należy stosować u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy biwalirudyna przenika do mleka matki. Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu biwalirudyny na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi biwalirudyny są krwawienia, w tym krwawienia z nosa, krwawienia z przewodu pokarmowego, krwawienia z dróg moczowych i krwawienia z rany pooperacyjnej. Inne możliwe skutki uboczne to bóle głowy, nudności, wymioty i biegunka.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie biwalirudyny może prowadzić do zwiększonego ryzyka krwawienia. W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Biwalirudyna jest bezpośrednim inhibitorem trombiny, enzymu biorącego udział w procesie krzepnięcia krwi. Hamowanie trombiny prowadzi do zmniejszenia ryzyka powstawania skrzepów krwi.

Wchłanianie

Biwalirudyna jest podawana dożylnie i szybko się wchłania.

Dystrybucja

Biwalirudyna jest szybko dystrybuowana w organizmie.

Metabolizm

Biwalirudyna jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Biwalirudyna jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Biwalirudyna jest lekiem przeciwzakrzepowym stosowanym w leczeniu chorób serca i zapobieganiu zakrzepicy w czasie operacji na sercu. Lek może powodować krwawienia i wymaga ostrożnego stosowania u pacjentów z chorobami nerek lub wątroby oraz u osób w podeszłym wieku. Biwalirudyna jest bezpośrednim inhibitorem trombiny, enzymu biorącego udział w procesie krzepnięcia krwi. Lek jest podawany dożylnie i szybko się wchłania, a następnie jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z organizmu przez nerki.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz