Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Cerebrolizyna

Wskazania do stosowania

Cerebrolizyna jest lekiem stosowanym w leczeniu zaburzeń neurologicznych, takich jak udar mózgu, choroba Alzheimera, zaburzenia po urazach mózgu oraz zaburzenia pochodzenia naczyniowego.

Dawkowanie

Dawkowanie cerebrolizyny zależy od wskazań lekarskich. Zazwyczaj stosuje się 1-2 ampułki dziennie, podawanych w postaci wstrzyknięć dożylnych lub domięśniowych. Lekarz dobiera dawkę indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek, wagę i stan zdrowia pacjenta.

Przeciwskazania do stosowania

Cerebrolizyna jest przeciwwskazana u pacjentów uczulonych na składniki leku oraz u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem stosowania cerebrolizyny należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach oraz o chorobach przewlekłych. Lekarz powinien również monitorować stan pacjenta podczas terapii.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Nie stwierdzono istotnych interakcji cerebrolizyny z innymi substancjami czynnymi.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono istotnych interakcji cerebrolizyny z alkoholem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Cerebrolizyna nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono istotnych interakcji cerebrolizyny z innymi lekami.

Wpływ na ciążę

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu cerebrolizyny na ciążę. Przed rozpoczęciem stosowania leku w czasie ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy cerebrolizyna przenika do mleka matki. Przed rozpoczęciem stosowania leku w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu cerebrolizyny na płodność.

Skutki uboczne

Częstymi skutkami ubocznymi stosowania cerebrolizyny są bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty oraz bóle brzucha. Rzadziej mogą wystąpić reakcje alergiczne oraz zaburzenia rytmu serca.

Objawy przedawkowania

Nie stwierdzono objawów przedawkowania cerebrolizyny.

Mechanizm działania

Cerebrolizyna zawiera kompleks peptydowy, który stymuluje procesy metaboliczne w mózgu. Lek działa neuroprotekcyjnie oraz poprawia funkcje poznawcze.

Wchłanianie

Cerebrolizyna jest szybko wchłaniana po podaniu dożylnym lub domięśniowym.

Dystrybucja

Cerebrolizyna dystrybuuje się do tkanek mózgowych oraz do innych tkanek organizmu.

Metabolizm

Cerebrolizyna jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Cerebrolizyna jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Cerebrolizyna jest lekiem stosowanym w leczeniu zaburzeń neurologicznych. Lek działa neuroprotekcyjnie oraz poprawia funkcje poznawcze. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem oraz poinformować go o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach oraz o chorobach przewlekłych. Częstymi skutkami ubocznymi stosowania cerebrolizyny są bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty oraz bóle brzucha. Rzadziej mogą wystąpić reakcje alergiczne oraz zaburzenia rytmu serca. Nie stwierdzono istotnych interakcji cerebrolizyny z innymi substancjami czynnymi oraz z alkoholem. Przed rozpoczęciem stosowania leku w czasie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. Nie stwierdzono objawów przedawkowania cerebrolizyny.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz