Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Olodaterol

Wskazania do stosowania

Olodaterol to lek stosowany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u dorosłych pacjentów. Jest to choroba, która powoduje trudności w oddychaniu, kaszel i duszność.

Dawkowanie

Dawkowanie olodaterolu zależy od wieku pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki raz na dobę, o stałej porze dnia. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Przeciwskazania do stosowania

Olodaterol jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na ten lek lub na którykolwiek z jego składników.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem stosowania olodaterolu należy poinformować lekarza o wszelkich chorobach, które pacjent ma lub miał w przeszłości, a także o przyjmowanych lekach. Nie zaleca się stosowania olodaterolu u pacjentów z ciężką niewydolnością serca, arytmiami lub zawałem serca w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Nie stwierdzono żadnych znaczących interakcji olodaterolu z innymi lekami.

Interakcje z alkoholem

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania olodaterolu.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Olodaterol może powodować zawroty głowy i osłabienie, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Pacjenci powinni unikać wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi i szybkiej reakcji.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono żadnych innych znaczących interakcji olodaterolu z innymi substancjami.

Wpływ na ciążę

Nie przeprowadzono wystarczających badań dotyczących wpływu olodaterolu na ciążę. Przed rozpoczęciem stosowania olodaterolu w czasie ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy olodaterol przenika do mleka matki. Przed rozpoczęciem stosowania olodaterolu w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono żadnego wpływu olodaterolu na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstsze skutki uboczne olodaterolu to ból głowy, drżenie rąk, ból gardła, kaszel i nudności. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie olodaterolu może prowadzić do nasilenia skutków ubocznych. W przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Olodaterol jest lekiem z grupy agonistów receptorów beta-2-adrenergicznych. Działa poprzez rozszerzenie oskrzeli i ułatwienie przepływu powietrza do płuc.

Wchłanianie

Olodaterol jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Olodaterol jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Olodaterol jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Olodaterol jest wydalany głównie z moczem.

Podsumowanie

Olodaterol jest lekiem stosowanym w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u dorosłych pacjentów. Przed rozpoczęciem stosowania należy skonsultować się z lekarzem. Olodaterol może powodować skutki uboczne, takie jak ból głowy, drżenie rąk i nudności. Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania olodaterolu. Pacjenci powinni unikać wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi i szybkiej reakcji. Olodaterol jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego i dobrze dystrybuowany w organizmie. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany głównie z moczem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz