Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Adefowir

Wskazania do stosowania

Adefowir to lek stosowany w leczeniu zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B u dorosłych pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej chorobą wątroby.

Dawkowanie

Dawkowanie adefowiru zależy od stopnia zaawansowania choroby wątroby. Zazwyczaj zaleca się dawkę 10 mg raz na dobę. W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, dawkę należy dostosować do stopnia ich uszkodzenia.

Przeciwskazania do stosowania

Adefowir jest przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na adefowir lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia adefowirem należy wykonać badania czynności wątroby i nerek. W trakcie leczenia należy regularnie monitorować czynność nerek. U pacjentów z chorobą wątroby typu B i C, którzy otrzymują leki przeciwwirusowe, mogą wystąpić objawy zaostrzenia choroby wątroby po zaprzestaniu leczenia.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Nie stwierdzono istotnych interakcji adefowiru z innymi lekami.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono istotnych interakcji adefowiru z alkoholem.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Adefowir nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono istotnych interakcji adefowiru z innymi substancjami.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania adefowiru u kobiet w ciąży, chyba że korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy adefowir przenika do mleka kobiecego. Nie zaleca się stosowania adefowiru u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu adefowiru na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstsze działania niepożądane adefowiru to bóle głowy, nudności, biegunka, bóle brzucha i zmęczenie. Rzadziej mogą wystąpić zaburzenia czynności nerek, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby i reakcje alergiczne.

Objawy przedawkowania

W przypadku przedawkowania adefowiru mogą wystąpić objawy uszkodzenia nerek, takie jak ból pleców, ból brzucha, nudności, wymioty i zmniejszenie ilości moczu. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Adefowir jest inhibitorem polimerazy wirusa zapalenia wątroby typu B, co hamuje replikację wirusa i zmniejsza jego ilość we krwi.

Wchłanianie

Adefowir jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Adefowir jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Adefowir jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Adefowir jest wydalany głównie z moczem.

Podsumowanie

Adefowir jest lekiem stosowanym w leczeniu zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B u dorosłych pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej chorobą wątroby. Lek ten hamuje replikację wirusa i zmniejsza jego ilość we krwi. Najczęstsze działania niepożądane to bóle głowy, nudności, biegunka, bóle brzucha i zmęczenie. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badania czynności wątroby i nerek, a w trakcie leczenia należy regularnie monitorować czynność nerek. Nie zaleca się stosowania adefowiru u kobiet w ciąży i karmiących piersią. W przypadku przedawkowania adefowiru należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz