Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Metoprolol

Wskazania do stosowania

Metoprolol to lek z grupy beta-blokerów, który jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, chorób serca, takich jak choroba niedokrwienna serca, arytmie serca oraz migreny.

Dawkowanie

Dawkowanie metoprololu zależy od wskazań do stosowania oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj zaleca się stosowanie 50-100 mg na dobę, podzielone na dwie dawki.

Przeciwskazania do stosowania

Metoprolol jest przeciwwskazany u pacjentów z bradykardią, blokiem przedsionkowo-komorowym, niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca, astmą oskrzelową oraz ciężkimi zaburzeniami krążenia.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem stosowania metoprololu należy skonsultować się z lekarzem w przypadku chorób układu oddechowego, cukrzycy, chorób tarczycy oraz chorób nerek i wątroby. W trakcie stosowania leku należy unikać nagłych zmian pozycji ciała oraz unikać alkoholu.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Metoprolol może wchodzić w interakcje z innymi lekami, takimi jak leki przeciwnadciśnieniowe, leki przeciwarytmiczne, leki przeciwdepresyjne oraz leki przeciwgrzybicze. Należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach.

Interakcje z alkoholem

Metoprolol może nasilać działanie alkoholu, dlatego należy unikać spożywania alkoholu w trakcie stosowania leku.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Metoprolol może powodować zawroty głowy oraz zmęczenie, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Należy zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Inne rodzaje interakcji

Metoprolol może wpłynąć na wyniki badań laboratoryjnych, takich jak poziom glukozy we krwi oraz poziom potasu.

Wpływ na ciążę

Metoprolol jest przeciwwskazany w ciąży, chyba że korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku w trakcie ciąży.

Wpływ na laktację

Metoprolol przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Nie ma danych na temat wpływu metoprololu na płodność.

Skutki uboczne

Metoprolol może powodować skutki uboczne, takie jak zawroty głowy, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, zmęczenie, osłabienie, zaburzenia snu, depresja, suchość w ustach, zaburzenia widzenia, obrzęki, zmniejszenie libido oraz zaburzenia erekcji.

Objawy przedawkowania

Objawami przedawkowania metoprololu mogą być nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy, osłabienie, zaburzenia rytmu serca oraz niskie ciśnienie tętnicze.

Mechanizm działania

Metoprolol działa poprzez blokowanie receptorów beta-adrenergicznych, co prowadzi do zmniejszenia częstości i siły skurczów serca oraz zmniejszenia ciśnienia tętniczego.

Wchłanianie

Metoprolol jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Metoprolol jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Metoprolol jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Metoprolol jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Metoprolol jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób serca oraz nadciśnienia tętniczego. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem oraz przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i środków ostrożności. Lek może powodować skutki uboczne oraz wchodzić w interakcje z innymi lekami i alkoholem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz