Fondaparynuks jest lekiem przeciwzakrzepowym stosowanym w profilaktyce i leczeniu zakrzepicy żył głębokich oraz zatorowości płucnej. Jest również stosowany w leczeniu niestabilnej choroby wieńcowej u pacjentów poddawanych zabiegom inwazyjnym.
Dawkowanie
Dawkowanie fondaparynuksu zależy od wskazań do stosowania. W profilaktyce zakrzepicy żył głębokich zalecana dawka wynosi 2,5 mg podskórnie raz na dobę. W leczeniu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej zalecana dawka wynosi 5-10 mg podskórnie raz na dobę. W leczeniu niestabilnej choroby wieńcowej zalecana dawka wynosi 2,5 mg podskórnie raz na dobę.
Przeciwskazania do stosowania
Fondaparynuks jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować fondaparynuksu u pacjentów z czynnym krwawieniem, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Fondaparynuks należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobą wątroby, chorobą nerek oraz u pacjentów z wysokim ryzykiem krwawienia. W przypadku wystąpienia krwawienia należy przerwać stosowanie fondaparynuksu.
Interakcje z innymi substancjami czynnymi
Fondaparynuks może zwiększać ryzyko krwawienia przy jednoczesnym stosowaniu z innymi lekami przeciwzakrzepowymi, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz lekami wpływającymi na układ krzepnięcia krwi.
Interakcje z alkoholem
Nie stwierdzono istotnych interakcji między fondaparynuks a alkoholem.
Wpływ na prowadzenie pojazdów
Fondaparynuks nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.
Inne rodzaje interakcji
Nie stwierdzono istotnych interakcji między fondaparynuks a innymi lekami.
Wpływ na ciążę
Fondaparynuks jest przeciwwskazany w ciąży. Należy unikać stosowania fondaparynuksu u kobiet w ciąży, chyba że korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.
Wpływ na laktację
Nie wiadomo, czy fondaparynuks przenika do mleka kobiecego. Należy unikać stosowania fondaparynuksu u kobiet karmiących piersią.
Wpływ na płodność
Nie stwierdzono wpływu fondaparynuksu na płodność.
Skutki uboczne
Najczęstszymi skutkami ubocznymi stosowania fondaparynuksu są krwawienia, w tym krwawienia podskórne, krwawienia z przewodu pokarmowego oraz krwawienia z dróg moczowych. Mogą również wystąpić reakcje alergiczne, nudności, wymioty oraz bóle głowy.
Objawy przedawkowania
W przypadku przedawkowania fondaparynuksu może wystąpić zwiększone ryzyko krwawienia. W razie wystąpienia objawów przedawkowania należy przerwać stosowanie fondaparynuksu i skonsultować się z lekarzem.
Mechanizm działania
Fondaparynuks jest syntetycznym pentasacharydem, który działa jako inhibitor czynnika Xa. Hamuje on proces krzepnięcia krwi poprzez blokowanie aktywacji czynnika Xa, który jest kluczowym enzymem w procesie krzepnięcia krwi.
Wchłanianie
Fondaparynuks jest podawany podskórnie i szybko się wchłania.
Dystrybucja
Fondaparynuks jest szybko dystrybuowany w organizmie.
Metabolizm
Fondaparynuks jest metabolizowany w niewielkim stopniu.
Wydalanie
Fondaparynuks jest wydalany głównie przez nerki.
Podsumowanie
Fondaparynuks jest lekiem przeciwzakrzepowym stosowanym w profilaktyce i leczeniu zakrzepicy żył głębokich oraz zatorowości płucnej. Jest również stosowany w leczeniu niestabilnej choroby wieńcowej u pacjentów poddawanych zabiegom inwazyjnym. Fondaparynuks działa jako inhibitor czynnika Xa, hamując proces krzepnięcia krwi. Lek może powodować krwawienia oraz reakcje alergiczne. Fondaparynuks jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą oraz u pacjentów z czynnym krwawieniem, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek. Należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobą wątroby, chorobą nerek oraz u pacjentów z wysokim ryzykiem krwawienia. Fondaparynuks jest przeciwwskazany w ciąży i nie powinien być stosowany u kobiet karmiących piersią.